Unus pro omnibus, omnes pro uno

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Unus pro omnibus, omnes pro uno, Türkçede "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" anlamına gelen Latince bir deyiştir. Aynı zamanda İsviçre'nin ulusal sloganıdır. Fransızca çevirisi "Un pour tous, tous pour un" olan cümle Alexandre Dumas tarafından Üç Silahşorlar adlı eserinde kullanıldıktan sonra ünlü olmuştur.

Üç Silahşorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel olarak "Un pour tous, tous pour un." özlü sözü, Alexandre Dumas Pere tarafından yazılmış olan ve ilk basımı 1844'te olan Üç Silahşorler kitabının başrol karakterleriyle bağdaştırılır. Eserde bu söz Athos, Porthos, Aramis ve d'Artagnan adlı Fransız silahşorların oluşturdukları grubunun sloganı olarak geçer. Birbirlerine her durumda birbirlerine sadık kalacakları anlamını taşır.

Dumas'nın naaşı, 30 Kasım 2002'de Fransız ordusuna bağlı olarak çalışan Garde Républicaine bölümü üyesi 6 asker tarafından aslen gömüldüğü Villers-Cotterêts mezarlığından Panthéon'a özenli bir dinsel törenle taşınmıştır. Tören sırasında tabut mavi ve beyaz renkli bir örtüye sarılıdır. Örtünün üzerinde Üç Silahşorlar'ın sloganı "Un pour tous, tous pour un." yazılıdır.

İsviçre Ulusal Sloganı[değiştir | kaynağı değiştir]

İsviçre'nin anayasasında veya herhangi başka yasama metninde ulusal bir slogan bulunmamaktadır. Deyişin Almancası (Einer für alle, alle für einen), Fransızcası (un pour tous, tous pour un) ve İtalyancası (Uno per tutti, tutti per uno) 19. yüzyılda ünlü olmaya ve herkes tarafından kullanılmaya başlamıştır. Eylül ve Ekim 1868'te İsviçre Alp'lerini etkisi altına alan, sonbahar fırtınalarının yol açtığı seller, dağlarda yaşayanların hayatını tehdit etmeye başlayınca yetkililer özellikle gençler arasında yardımlaşma ve dayanışma duygularını uyandırmak adına bu slogan altında bir yardım kampanyası başlatmıştır. Ülkenin her tarafında bu slogan yardım istemek ve para bağışı toplamak adına bütün gazetelerce yayınlanmıştır.

Cümle giderek İsviçre'nin kardeşlik ve dayanışma üzerine yoğunlaşan kuruluş hikâyeleri ile bağdaşlaştırılmaya başlanmıştır. Bu bağdaştırma o kadar üst seviyelere çıkmıştır ki "Unus pro omnibus, omnes pro uno" cümlesi İsviçre Federal Sarayı mezarlığına yazılmıştır. O günden beri de İsviçre'nin resmi ulusal sloganı olarak kabul edilir.