İçeriğe atla

Uniseks

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uniseks, cinsiyete özgü olmayan, herhangi bir cinsiyet için uygun olan şeyleri ifade eder. Ayrıca, cinsiyet körlüğü veya cinsiyet tarafsızlığı için başka bir terim olabilir.

Bu terim 1960'larda icat edildi ve gayriresmî olarak kullanıldı. Birleşimin şekli, bireyin Latince unus anlamından gelmesine rağmen, terimin, tek bir ön ekin paylaşılan duyguyu aldığı birleşik ve evrensel gibi kelimelerden etkilendiği görülmektedir. Bu anlamda cinsiyetler tarafından paylaşılan anlam olarak görülebilir.

Hem erkek hem de kadınlara hizmet veren kuaför ve güzellik salonlarına çoğu zaman unisex denir. Bu aynı zamanda geleneksel olarak giyim mağazaları veya güzellik ürünleri gibi cinsiyetlere göre ayrılmış diğer hizmet ve ürünlerin tipik bir örneğidir. Halka açık umumi tuvaletler genellikle cinsiyete göre ayrıştırılır, ancak durum böyle değilse, unisex halka açık tuvaletler olarak adlandırılır. Unisex kıyafetleri tişört gibi giysiler içerir; diğer giysilerin tipleri kot gibi birinin cinsiyetine bağlı olarak farklı uyumlar için uyarlanabilir.[1] Bir yüzme havuzunun, plajın veya diğer su veya dinlenme tesislerinin yüzücüler ve çeşitli cinsiyetlerden diğerleri tarafından paylaşılması genellikle karma banyo olarak adlandırılır. 'Mates', Irvine Sellar tarafından İngiltere'de yaratılan ilk unisex mağazasıydı. Bir okul çeşitli cinsiyetteki öğrencileri kabul ettiğinde, ortak eğitim veya karma cinsiyetli bir okul olarak adlandırılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2019.