Undertale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Undertale
Undertale logo.jpg
Tasarımcı Toby Fox
Sanatçı Toby Fox
Besteci Toby Fox
Motor GameMaker: Studio
Platformlar Microsoft Windows, OS X, Linux, Playstation 4, PS Vista, Nintendo Switch
Çıkış Windows, OS X:
  • : 15 Eylül 2015
Linux:
  • : 17 Temmuz 2016
Playstation 4, PS Vista:
  • : 15 ağustos 2017
Nintendo Switch:{{Video oyunu çıkış tarihi|WW|18 Eylül 2018
Tür Rol yapma
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

Undertale, Toby Fox tarafından yaratılmış, 2 boyutlu 8-bit bir RPG video oyunudur. Soundtrack 101 parçadan oluşmaktadır. Oyun, insanlar ve yaratıklar arasındaki savaşı konu alır.Savaşı insanların kazanmasıyla canavarlar yeraltına güçlü bir büyüyle hapsedilir.Bu büyüyü aşmak için bir insan ve bir canavar ruhunu birleştirmek ya da yedi insan ruhuyla bariyeri kalıcı olarak kırmak gerekmektedir.Bir gün gidenlerin asla geri dönemediği Mt.Ebott adındaki dağa bir çocuk tırmanır. Oyunun ana karakteri , cinsiyeti belirsiz olan Frisk adındaki bu çocuk dağın içine, yaratıkların dünyasına düşer ve insanların arasına dönebilmek için yolculuğa başlar. Oyun, eleştirmenler ve oyuncular tarafından senaryo bazlı olarak çoğunlukla olumlu tepkiler almıştır.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Frisk: Oynanılan çocuğun adıdır. Frisk yanlışlıkla yer altına düşüp Chara'nın golden flower(altın çiçek)lı mezarına düşmüştür. Bu yüzden Charanın kötücül ruhu Frisk ile birleşmiştir. Frisk isterse kendini dinleyip iyi son yapabilir ama Chara'nın ruhunu dinleyip kötü son da yapabilir. Azmi yani Determination onu çok güçlü yapar.

Chara: Genocide (kötü son)'de oynanılan çocuktur. Geldiği yerde hep kötü insanlar olmuştur ama o iyi olduğu için onu dışlamışlardır. O da dağa çıkmıştır ve içine düşmüş, yer altına gitmiş ve orada Asriel ve ailesi ile yaşamaya başlamıştır. Canavarların dışarı geri dönebilmeleri ve özgür olmaları için 6 insan ruhuna ihtiyaç duyulduğunu anlamıştır. Chara hastalanıp Asriel'e "Kendi köyüne gidip çiçeklere son kez bakmayı ister.Böylece Asriel bariyeri yıkmış ve dışarı çıkmış ancak insanlar tarafından yanlış anlaşılıp katledilmiştir ve bariyer yeniden etkin hale gelmiştir.

Alphys: Asgore'un kraliyet bilim kadınıdır.Undyne'den hoşlanmaktadır ve Mettaton adlı şov robotunun mucididir.Flowey'nin yaratıcısıdır.Ayrıca patronu olan Asgore'un eski sevgilisidir.Yuvarlak gözlükleri ve çıkık dişleri vardır. Ten rengi sarıdır.[1]

Asgore: Yer altının yöneticisi, canavarların başıdır. 7 insanın ruhlarının alınmasını emretmiştir. 1000 yıldan fazla süre yaşamıştır.

Asriel: Canavarların kralı Asgore'un ve Toriel'in oğludur. Yer altına düşen çocuklardan biriyle çok yakın arkadaş olmuştur. Bu kişinin adı Chara'dır. Asriel ile Chara uzun süre arkadaş kalmışlardır. Asriel, Chara'nın son dileğini yerine getirirken insanlar tarafından katledilmiştir. Sonrasında yer altında Flowey adlı bir çiçek olarak tekrar yaşamaya başlamıştır ama eskiden hissettiği duyguları artık hissetmemektedir. Bu dünyanın adaletsiz olduğunu düşünüp kötü biri olmuştur.

Mettaton: Dr.Alphys'in yaptığı şov robotu ve kontrolden çıkarak insan kanına susamış robot. Asıl formu Mettaton Ex'dir.

W.D. Gaster: Oyundaki en gizemli karakterdir. Sans nasıl paralel evrenleri kurtarıyorsa, Gaster hem paralel evrenleri hem de alternatif evrenleri kontrol etmektedir. En kararlı, zeki ve bilge canavardır. İnsanlar ve canavarlar arasındaki savaş onun yüzünden başlamıştır. Sans'e paralel evrenleri öğreten kişidir. Yeryüzüne çıkmak için insan ruhlarını toplamış, ya da laboratuvarda insan ruhu gücünde canavar ruhu yaratmıştır. Düşen insanları öldürebilecek CORE adında bir makine yapmıştır ve yanlışlıkla kendini vurmuştur. Ölecekken kararlılığı devreye girmiş ve zor da olsa ölümden kurtulmuştur. Herkesin öldü sandığı Gaster bir paralel evrene saklanıp herkesin aklından kendini silmiştir. Sans hariç kimse Gaster'i hatırlayamamaktadır. Kareem Whitecloud'tan esinlenerek yapılmıştır.Oyundaki Gaster, Kareem Whitecloud'a çok benzemektedir.-Kareem Whitecloud,,-Aktör-. Bu sonuçtan Undertale'da bazı karakterler aktörlerden esinlenerek yapıldığı anlaşılmıştır.Bazı teorilere göre Gaster yani Kareem Whitecloud, Sans'ın babasıdır.

Papyrus: Sans'ın kardeşidir. En büyük hayali kraliyet muhafızlarına katılmaktır ve bunun için bir insan yakalaması gerekmektedir. Kendisini 'Muhteşem Papyrus' diye adlandırmaktadır. Övünmeyi sever.

Sans : Bir iskelettir. Kelime oyunu içeren şakalar yapmaya bayılır. Papyrus'un ağabeyidir. Sans oyunun en güçlü karakterlerinden biridir. Ve oyunun ilerleyen kısımlarında bizi yargılamaktadır. Bazı teoriler Sans'ın, Gaster'ın oğlu olduğunu da söyler.Oyunda Sans, Flowey, Gaster, Chara ve Oyuncu (Frisk) dışında kimse zaman çizgilerini ve paralel evrenleri bilmemektedir. Toriel ve Alphys ile yakın arkadaştır. 'Kötü zaman geçirmek ister misin?' sözü oyuncuların oyun boyu en sevdiği sözler arasında yer almaktadır. Genocide (Kötü Son)'ın son Boss'udur.

Toriel: Yer altındaki dünyaya girmeden önce bize, ve yer altına düşen başkalarına yardım eden kişidir. Yer altının kralı ile ayrılmıştır ve bir öz çocukları vardır. Asgore ile aralarında anlaşmazlık olmuştur ve ayrılmışlardır.

Undyne: Kraliyet muhafızlarının başıdır ve balık şeklindedir.Undernet üzerinde "StrongFish91" olarak bilinmektedir.7 insan ruhunu toplamakla görevlidir. Alphys'ten hoşlanmaktadır. Genocide (Kötü Son)'da Undyne The Undying (Ölümsüz Undyne) görümününde bu rotanın 3 Boss'undan biridir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]