Umut Sarıkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Umut Sarıkaya
Doğum 26 Nisan 1980 (1980-04-26) (35 yaşında)
Sivas
Eğitim İstanbul Teknik Üniversitesi
Meslek Karikatürist ve yazar

Umut Sarıkaya (d. 26 Nisan 1980, Sivas) Türk karikatürist ve yazar.

1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ne girdi. İlk amatör karikatürleri Leman dergisinde yayınlandı. 2002'den sonra Kemik dergisinde çeşitli köşeler hazırladı. Hemen sonrasında Penguen dergisinde çizdiği İşimdeyim Gücümdeyim isimli karikatür köşesi ve Benim de Söyleyeceklerim Var başlıklı yazılarıyla ismini duyurdu ve popüler oldu. 2007'de bir grup arkadaşıyla birlikte Penguen'den ayrılarak Uykusuz dergisinin kurucularından oldu.

Oldukça karakteristik bir çizgisi vardır. Kendine özgü kalın dudaklı tiplemeleri ve ayrıntılı mekan çizimleriyle dikkat çeker. İşimdeyim Gücümdeyim köşesindeki karikatürlerde çocukluğa dair mahalle hayatı, sokak muhabbetlerini, gündelik yaşama dair tespitleri konu alır. Benim de Söyleyeceklerim Var isimli yazı köşesinde ise aynı konuları ve dünya görüşünü daha edebi bir dille anlatmaktadır.

Umut Sarıkaya 2014'ün sonlarında kurucularından olduğu Uykusuz dergisinde çizmeye ara vermiş ve hayranlarından çeşitli tepkiler almıştır. Bazı hayranları ünlü karikatüristin uykusuzdaki köşesine kısa bir ara verdiğini, bazı hayranları tatil için yurt dışına gittiğini, bazıları yeni bir dergi kuracağını, bazıları gemi inşaatı mühendisliğine geri döndüğünü, bazı hayranları ise ilginç bir şekilde Umut Sarıkaya'nın evlendiğini bu yüzden karikatür çizmeyi bıraktığını iddia etmiştir. Daha sonra Umut Sarıkaya yeni bir dergiyle geri döneceğini sosyal medyadan kısa animasyon videoları ile duyurmuştur[1] Yazı ve karikatürlerine kendi kurmuş olduğu Naber Dergi adlı 3 aylık sürekli yayın ile devam etmektedir. Derginin ilk sayısı 26 Şubat 2015'te çıkmıştır ve tamamı Umut Sarıkaya'nın kendi işlerinden oluşmaktadır. Derginin daha sonraki sayılarında başka yazar ve çizerlere yer verilip verilmeyeceği henüz bilinmemektedir.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Benim de Söyleyeceklerim Var (2005 - Doğan Kitap)
  • Benim de Söyleyeceklerim Var 2 (2009 - Mürekkep Yayınları)
  • İşimdeyim Gücümdeyim (2011 - Mürekkep Yayınları)
  • Benim de Söyleyeceklerim Var 3 (2012 - Mürekkep Yayınları)
  • İşimdeyim Gücümdeyim 2 (2013 - Mürekkep Yayınları)

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]