İçeriğe atla

Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi
KısaltmaIERS
Kuruluş1987 (37 yıl önce) (1987)
BaşkanBrian Luzum
Analiz KoordinatörüRobert Heinkelmann
Resmî siteiers.org
Eski adıUluslararası Dünya Rotasyon Servisi

Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi, (İngilizce: International Earth Rotation and Reference Systems Service, IERS), özellikle Dünya Yönlendirme Parametresi (EOP) ve Uluslararası Göksel Referans Sistemi (ICRS) grupları aracılığıyla evrensel zaman ve referans çerçeve standartlarını sürdürmekten sorumlu organdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

IERS, 1987 yılında Uluslararası Astronomi Birliği ve Uluslararası Jeodezi ve Jeofizik Birliği tarafından, daha önceki Uluslararası Polar Hareket Hizmeti'nin (IPMS) ve Bureau International de l'Heure'un (BIH) Yer Dönme bölümünün yerini alarak, bugünkü haliyle kurulmuştur. Çalışmalarına 1 Ocak 1988'de başlamıştır. IERS, kuruluşundan bu yana, 1990'da GPS Koordinasyon Merkezi, 1994'te DORIS Koordinasyon Merkezi ve 1998'de GGF Koordinasyon Merkezi dahil olmak üzere yeni bürolar kurdu. Kuruluş, eski adını Uluslararası Dünya Rotasyon Servisi olarak bilinen 2003 yılına kadar, adını resmi olarak bugünkü biçimine değiştirdi ve kuruluş IERS kısaltmasını korumayı seçti.Kaynak hatası: Açılış <ref> etiketi hatalı biçimlendirilmiş veya hatalı bir ada sahip (Bkz: Kaynak gösterme)

Görevi[değiştir | kaynağı değiştir]

IERS, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Avustralya'da bulunan çeşitli bileşenlere sahiptir. Diğer işlevlerinin yanı sıra, IERS artık saniyeleri duyurmaktan da sorumludur.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Gözlemevi'nde bulunan IERS'in Hızlı Servis ve Dünya Yönlendirme Parametrelerinin Tahminleri Alt Bürosu, Dünya'nın dönüşünü izler. Görevinin bir kısmı, Dünya'nın mevcut dönüş hızına dayalı bir zaman ölçeğinin belirlenmesini içerir. IERS'in diğer hizmetleri ise Paris Gözlemevi'ndedir. UT1, Dünya'nın dönüşüne bağlı olarak tanımlanan tek tip olmayan zamandır. IERS Referans Meridyeni, Uluslararası Yersel Referans Sistemi (ITRS) ve ardından Uluslararası Karasal Referans Çerçevelerini (ITRF) tanımladı. İlgili koordinat sistemleri, GPS ve Galileo: WGS84 ve GTRF gibi uydu navigasyon sistemleri tarafından kullanılır. ITRF, ICRF ve EOP arasındaki tanımlar ve ilişkiler, IERS sözleşmeleri standartları tarafından oluşturulur.

Yeryüzü yönlendirme ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

IERS'in bir misyonu, yeryüzü yönlendirme bilgisini daha büyük jeodezi topluluğuna bültenler şeklinde sağlamaktır:[1][2]

  • Bülten A, mevcut EOP'yi sağlamak için hızlı bir geri dönüş hizmeti ve gelecekte bir yıla kadar EOP için bir tahmin modeli sağlar. Haftalık olarak yayınlandı.
  • Bülten B, EOP'nin son ölçümlerini sağlar ve aylık olarak yayınlanır.
  • Bülten C, artık saniye duyurularını gerçekleştirir.
  • Bülten D, DUT1 = (UT1 - UTC)'yi 0,1 saniyelik bir hassasiyetle sağlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IERS Rapid Service/Prediction Center for Earth Orientation". web.archive.org. 2 Ağustos 2013. 2 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020. 
  2. ^ "Missions of the EOP Product Centre of the International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS)". hpiers.obspm.fr. 19 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2020.