IBSU

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Uluslararası Karadeniz Üniversitesi 1995 yılında Gürcistan, Tiflis'te açıldı.

Uluslararası Kara Deniz Üniversitesi (International Black Sea University) ülke içinde yer alan birçok üniversite arasından sıyrılıp "en iyi 3 üniversite" arasına girmeyi başarmıştır. Uluslararası bir üniversite olmasından dolayı sadece ülke genelinde değil Kafkas bölgesinde adını duyurmuştur. Dünyanın birçok yerinden öğrenci kabul edilen üniversitenin eğitim dili İngilizce'dir. Bunun yanı sıra Türkçe, Gürcüce, Rusça, İspanyolca gibi diller yabancı öğrenciler için seçmeli derslerdir.Havaalanı yakınında bulunan yeni kampüs alanında birkaç yıl içinde 12.000 öğrecinin üstünde hizmet vermeye devam edecektir.

Barındırdığı bölümler; Amerikan Dili ve Edebiyatı, Uluslarararı Ekonomik İlişkiler, Pazarlama, Hukuk, Turizm Otel işletmeciliği,İngiliz Dili Edebiyatı, Banka ve Finans, Endüstri mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve üniversitenin başarılarıyla dikkat çeken bölümü İşletme'dir Fakülteler; Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakultesi, Eğitim Fakultesi, Mühendislik Fakültesi.

Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Ş. Ercan TUNÇ'dur.


TİFLİS HAKKINDA

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti olup, Kura Irmağı’nın her iki yakasında yer alır. Kent, 350 km²’lik bir alana yayılır. Nüfusu 1.345.000’dir. Tiflis, endüstri, sosyal ve kültür merkezi olan bir kenttir. Ayrıca önemli bir global enerji projesinin (bak. Baku-Tiflis-Ceyhan Boru hattı) geçiş hattı üzerinde bulunur. Kent, tarihsel İpek Yolu üzerinde yer alır ve bundan dolayı Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesi, Türkiye ve Güney Kafkasya’daki (Transkafkasya) Ermenistan ve Azerbaycan arasında önemli tarihsel bir role sahip olmuştur. Kentin Kartça adı Tbilisinin bir efsaneden geldiği kabul edilir. Bu efsaneye göre Tiflis, MÖ 5. yüzyılda ormanlarla kaplı bir yerdir. Bir gün Kral Vahtang Gorgasal ava çıkar. Aralıksız uçan sülünün peşine eğitilmiş atmacasını salar. Aradan zaman geçer, ne atmaca ne de sülün görünürde yoktur. Onlara aramaya başlarlar ve kısa süre sonra ikisini de sıcak suya düşmüş olarak bulurlar. Kral orayı çok beğenir ve bir kent kurmalarını buyurur. Kente, orada bulunan tsheli (sıcak) ya da eskiden söylendiği gibi tpili (sıcak) sudan dolayı Tpilisi ya da Tbilisi adı verilir. Ülkenin demografik yapısı çeşitlilik gösterir ve tarih boyunca çok çeşitli kültür, din ve etnik grupları barındırmıştır. Ortodox Hristiyanlar çoğunlukta olmakla birlikte Tiflis, dünyada sinagog ve caminin eski kaplıca bölgesinde ve Metekhi Kilisesinin sadece birkaç metre uzağında yan yana yer aldığı sayılı şehirlerdendir. Son zamanlarda Tiflis, Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşmiş olan ‘Gül Devrimi’ ile gündeme geldi ve 2003’te yapılan seçimlerde eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Shevardnadze’nin istifası ile sonuçlandı. Tiflis’te bir tane uluslararası havaalanı bulunmaktadır. En bilinen turistik yerleri arasında Sameba Katedrali, Özgürlük Meydanı, Sioni Katedrali, Metekhi, Narikala, Gürcistan Parlament Binası, Rustaveli Meydanı, Kaplumbağa Gölü, Anchiskhati Basilica, Mtatsminda Tepesi, Kashveti Kilisesi, Gürcistan Milli ve Tarihi Müzeleri ile sanat galerileri yer almaktadır. Tiflis, pek çok meşhur sanatkarlara ev sahipliği yapmıştır. Şehir yaşamı Niko Pirosmani ve Lado Gudiashvili’nin tablolarında ölümsüzleştirilmiştir.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linklere tıklayınız:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tiflis (Türkçe)
http://www.aboutgeorgia.ge/ (İngilizce)
http://ggdavid.tripod.com/georgia/tbilisi.htm (İngilizce)
http://www.travel-images.com/georgia.html (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.ibsu.edu.ge [1]