Ulusal Astronomi Gözlemevi - Rozhen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
  1. YÖNLENDİRME Şablon:Gözlemevi bilgi kutusu

Bulgaristan'ın Rozhen Ulusal Astronomi Gözlemevi (bulgarca: Национална астрономическа обсерватория - Рожен, türkçe okunuşu: Natsionalna astronomiçeska observatoriya - Rojen ; kısaltılmışı: NAO - Rozhen ya da Rozhen NAO), Güneydoğu Avrupa ve Balkanların en büyük astrofizik araştırma merkezidir.

Rodop dağlarında bulunmaktadır, Rozhen tepesine kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1740 metredir. Rozhen Ulusal Astronomi Gözlemevi, Bulgar Bilimler Akademisi, Astronomi Enstitüsüne aittir.

Gözlemevinde "ilk ışık" 1979 yılının son baharında alınmıştır. Resmi olarak 1981'de açılış nedeni ise Bulgar devletinin kuruluşunun 1300. senesine denk gelmesi içindir.

Gözlemevinde toplam 6 teleskop vardır. Bunlardan en büyüğü ayna çapı 2 metre olan Ritchie-Cretien-Coude (RCC) teleskopudur. Diğer teleskoplar ise: 60 cm Cassegrain, 50/70 cm Schmidt, 15 cm Güneş teleskopu-Coronograph, 30 cm MEADE ve 18 cm Meniscas-Cassegrain teleskoplarıdır. Avrupa'da toplam 5 Güneş teleskopu bulunmaktadır, bunlardan 1 tanesi Rozhen Gözlemevindedir ve orda yapılmıştır.

35 cm MEADE ve 18 cm Meniscas-Cassegrain teleskopları Gözlemevinin Ziyaretçi merkezinde bulunmaktadır ve ziyaretçilere uzay cisimlerini göstermek ve astronomi bilimini popülarize etmek için kullanılır. Diğer 4 teleskop ise sadece bilimsel araştırmalar için kullanılmaktadır.

Rozhen Ulusal Gözlemevi her gün ziyarete açıktır.

Gözlemevinin MPC kodu 071'dir.

Rozhen Gözlemevine 25 km mesafede olan Smolyan şehrinde Bulgaristan'ın en büyük halka açık planetaryumu bulunmaktadır.