Ulaş İnaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ulaş Aslan İnan İnaç (d. 21 Temmuz 1972, Ankara), Türev filmiyle 'En İyi Film' dalında Altın Portakal kazanmış yönetmen ve senarist.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Senarist bir anne ve hukukçu/yapımcı bir babanın çocuğu olan[1] Ulaş İnaç, 1972 yılında Ankara'da doğdu. Solcu bir ailenin çocuğu olan İnaç, 12 Mart döneminde annesinin karnındayken hapishane ile tanıştı.[1] İstanbul'da Saint Benoit'da liseyi okudu. Bu dönemde İstanbul Üniversitesi konservatuvarının keman bölümünde de eğitim aldı. Liseden sonra Fransa'ya fizik okumaya gitti . İlerleyen zamanlarda Paris Konservatuvarı'nda şan dersleri almaya başladı ve Paris Operasının açtığı sınavı kazanıp Paris Konservatuvarını bitirdi.daha sonra da Paris Operasında kadrolu olarak 7 sene çalıştıParis'te iken senaryo yazmaya ağırlık veren İnaç, bir Türk'ün gözüyle Fransa'yı hicvettiği Picasso Kötüdür adlı bir senaryo yazdı ve bu senaryo bir Fransız yapım şirketi trarafından satın alındı.

Daha sonraki dönemlerde operadan istifa edip Türkiye'ye geri dönen İnaç, Türev filmini çekti. Bu filmiyle 'En İyi Film' dalında Altın Portakal kazandı.kendisi aynı zamanda ilk filmiyle altın portakal almış ilk yönetmendir.[2]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "İsmi gibi.. İnandı ve ulaştı". Milliyet. Erişim tarihi: 2 Mart 2009. 
  2. ^ "Ödüller verildi: Altın Portakal 'Türev'in". Radikal. Erişim tarihi: 2 Mart 2009.