Ukraine International Airlines'ın 752 sefer sayılı uçuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ukrayna Uluslararası Havayolları 752 sefer sayılı uçuşu
Düşen uçağın bir fotoğrafı, Ekim 2019, İsrail, Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havaalanında
Özet
Tarih8 Ocak 2020
Olay türüFüze isabeti nedeniyle düşme
Hava taşıtı
Kalkışİmam Humeyni Uluslararası Havalimanı, Tahran, İran
DestinasyonBorispil Havalimanı, Kiev, Ukraine
Yolcu sayısı167
Mürettebat9
Ölü sayısı176
Hava taşıtı modeliBoeing 737 Next Generation
İşletmeciUkraine International Airlines
Kuyruk numarası9M-MRO

Ukrayna Uluslararası Havayolları 752 sefer sayılı uçuşu İran ile Ukrayna arasında 8 Ocak 2020'de gerçekleştirilen 752 sefer sayılı uçuş esnasında Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi uçak kalkıştan kısa bir süre sonra havada alev alarak pist yakınına düşmüş kaza sonrası yolcu ve mürettebatında içinde bulunduğu 176 kişinin tamamı ölmüş kurtulan olmamıştır.[1] Kaza sonrasında ilk önce İran'lı yetkililer tarafından yapılan açıklamada uçağın teknik sorunlardan dolayı düştüğü belirtilmiştir.

Gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

İran üzerinde Düşme alanı
Düşme alanı
Düşme alanı
Uçağın düşürüldüğü yerin İran haritasındaki konumu
Ukrayna Uluslararası Havayolları 752 sefer sayılı uçuş kazası sonrası Boeing 737 tipi uçağın enkazı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'ın Orta Doğu politikalarının arkasındaki isim olarak gördüğü General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Iran misilleme amacıyla ABD'nin Irak'taki üslerine füze saldırısı düzenledi. Tahran'da bulunan İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanıp Kiev'e giden yolcu uçağı, hava savunma sisteminden sorumlu bir askerin, uçağı füze zannetmesi ve vurması nedeniyle kalkışında kısa bir süre sonra düştü. Kazanın ardından İran yetkilileri uçağın teknik sorunlardan dolayı düştüğünü belirtmiş olsalar da Kanada ve İngiltere uçağın İran tarafından düşürüldüğüne dair kanıtları olduğunu öne sürmüştür. Uluslararası alanda baskı altında kalan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 11 Ocak 2020 tarihinde uçağın "insani bir hatayla yanlışlıkla düştüğünü" açıklayarak[2] Ukrayna olmak üzere vatandaşlarını kaybeden tüm ülkelerin yetkililerinden özür dilemiştir. Uçağın füze ile vurularak düşürüldüğünün kesinleşmesi sonrası Ukrayna başta olmak üzere vatandaşlarını kaybeden ülkeler gerçek suçluların cezalandırılmasını ve tazminat taleplerini iletmişlerdir. Ukrayna ise yapmış olduğu açıklama ile 9 Ocak itibarıyla İran hava sahası üzerindeki uçaklarını durduğunu belirtti.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ukrainian airplane with 180 aboard crashes in Iran: Fars". Reuters. 8 Ocak 2020. 8 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]