Uçuş 19

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uçuş 19 filosunun kaybolması
Grumman TBF-1 Avengers of VGS-29 in flight over Norfolk, Virginia (USA), on 1 September 1942 (80-G-427475).jpg
Uçuş 19 filosu, 1942.
Özet
Tarih 5 Aralık 1945
Olay türü Kaybolma
Bölge Bermuda Şeytan Üçgeni
Hava taşıtı
Kalkış 5 Aralık 1945
Destinasyon Fort Lauderdale
Mürettebat 14
Kayıp 14 filodan, 13 arama kurtarma ekibi (hepsi muhtemelen öldü.)
Ölü sayısı Hepsi
Kurtulanlar Bilinmiyor
Hava taşıtı modeli Grumman TBF Avengers
İşletmeci Birleşik Devletler Donanması

Uçuş 19, Bermuda Şeytan Üçgeninde kaybolan, Birleşik Devletler Donanmasına mensup 5 kişilik bir ekipten oluşan ve 5 Aralık 1945 günü kaybolan filo.

Filo hiçbir zaman bulunamadı ve muhtemelen bütün ekip öldü. Birleşik Devletler donanması ile irtibatı kaybettikten sonra bir daha filodan haber alınamadı. Uçuş 19 filosunu aramak adına gelen 13 kişilik bir arama kurtarma ekibi de tıpkı filo gibi kayboldu. Tam olarak kaybın ne kadar olduğu henüz hesaplanamadı.

Kaza öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filo, rutin bir torpido bombardımanı görevi almıştı. O gün diğer filolar da zaten bu tür görevler almıştı. Uçuş lider Teğmen Charles Carroll Taylor, 2.500 saat TBF Avengers kullanmış biriydi. Yani uçaklara uzak birisi değildi.[1]

Kaza[değiştir | kaynağı değiştir]

Filo görevlerini tamamladıktan sonra, ekibin lideri iki pusulanın da çalışmadığını bildirdi. Yer istasyonları onlarla iletişime geçmeye çalışsalar da başaramadılar. Telsiz sinyalleri giderek zayıflıyordu ve ekibin lideri altlarında ki adalara bakarak, Florida Keys bölgesinde olduğunu düşünmüştü ve kuzeye doğru uçup üsse geri dönmeyi hedeflediler fakat karaya ulaşamadılar. Sonrasında ekip lideri ilk düşündükleri yerden daha da uzakta olduğunu zannetti ve bu seferde doğuya dönerek karaya ulaşmaya umut etse de yine de başaramadı. Saat 17:50'de kara istasyonu onların yerini tespit etti. Filo ilk rotalarından 200 mil kuzeydelerdi. Fakat hava şartlarının olumsuzluğundan dolayı bu bilgi onlara gidemedi. Bunun üzerine iki uçağı filoyu bulması için gönderdiyseler de bu uçaklardan sadece biri dönebildi, diğer uçak ise tıpkı filo gibi kaybolmuştu.

Soruşturma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaza, ekip liderinin hatası olarak kabul edilmişti çünkü yukarıda belirtildiği gibi ekip lideri Taylor'un yaptığı yanlış manevralar sonucu karadan oldukça uzaklaşmışlardı. Raporlara göre muhtemel olarak en son uçakların yakıtları bitti ve Atlantik okyanusuna çakıldı. 1991 yılında uçakların enkazlarının bulunduğu iddia edilse de sonradan bu enkazların Uçuş 19'a ait olmadığı anlaşıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lost Patrol" (PDF). web.archive.org. 2 Kasım 2004. 7 Mart 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2021.