Uçmakdere, Şarköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.47, 25 Aralık 2016 tarihli sürüm (düzenleme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uçmakdere
Ülke  Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Şarköy
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 287
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59800

Uçmakdere, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin Rumca'daki adı "Avdimio"'dur. "Hoş yer" anlamına gelmektedir.[kaynak belirtilmeli] Rumlar köy için Avdimio adını kullanırken, yörede yaşayan Türk Yörükleri Uçmakdere'ye "Avdin" adını vermişlerdir.[kaynak belirtilmeli] Rumlar zamanında önemli bir şarap üretim merkezi olarak faaliyet göstermiştir.

Ulaşım

Uçmakdere'ye İstanbul'dan gitmek için TEM Otoyolunu kullanıp, Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmek gerekiyor. Tekirdağ'ı geçtikten sonra Kumbağ istikametine devam edip, Kumbağ'ı geçtikten sonra bir süre orman yolundan devam eden bu yolu takip ederseniz ilk önce Yeniköy ve sonrasında Uçmakdere'ye varabilirsiniz.

Coğrafya

Tekirdağ il merkezine 35 km, Şarköy ilçesine 35 km,Çerkezköy'e 96,Çorlu'ya 72 km,Hayrabolu'ya 89 km uzaklıktadır. İstanbul'a ise 170 km uzaklıktadır. Uçmakdere mahallesinin bulunduğu Ganos Dağı (915 m), Trakya'nın ikinci büyük yükseltisidir. Uçmakdere Köyü, Marmara Adası'na denizden 18 km,Avşa'ya 28 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 268
2000 287
1997 282

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve 2 adet tam kapasiteli su deposu bulunmaktadır. Ancak mahallenin kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi vardır. Sağlık Ocağının üstündeki daireler ; Muhtarlık tarafından pansiyon olarak kullanılmaktadır. Mahallede elektrik ve sabit telefon, internet bulunmaktadır.

Dış bağlantılar