Uçmakdere, Şarköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uçmakdere
—  Mahalle  —
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Şarköy
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 287
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59800
İnternet sitesi:

Uçmakdere, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Rumca'daki adı "Avdimio"'dur. "Hoş yer" anlamına gelmektedir. [kaynak belirtilmeli] Rumlar köy için Avdimio adını kullanırken, yörede yaşayan Türk Yörükleri Uçmakdere'ye "Avdin" adını vermişlerdir.[kaynak belirtilmeli] Rumlar zamanında önemli bir şarap üretim merkezi olarak faaliyet göstermiştir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçmakdere'ye İstanbul'dan gitmek için TEM Otoyolunu kullanıp, Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmek gerekiyor. Tekirdağ'ı geçtikten sonra Kumbağ istikametine devam edip, Kumbağ'ı geçtikten sonra bir süre orman yolundan devam eden bu yolu takip ederseniz ilk önce Yeniköy ve sonrasında Uçmakdere'ye varabilirsiniz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ il merkezine 35 km, Şarköy ilçesine 35 km,Çerkezköy'e 96,Çorlu'ya 72 km,Hayrabolu'ya 89 km uzaklıktadır. İstanbul'a ise 170 km uzaklıktadır. Uçmakdere mahallesinin bulunduğu Ganos Dağı (915 m), Trakya'nın ikinci büyük yükseltisidir. Uçmakdere Köyü, Marmara Adası'na denizden 18 km,Avşa'ya 28 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2017 390
2007 268
2000 287
1997 282

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve 2 adet tam kapasiteli su deposu bulunmaktadır. Ancak mahallenin kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi vardır. Sağlık Ocağının üstündeki daireler ; Muhtarlık tarafından pansiyon olarak kullanılmaktadır. Mahallede elektrik ve sabit telefon, internet bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]