Tuzak (film, 1997)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tuzak (film, 1997)
Breakdown
Filmin afişi
YönetmenJonathan Mostow
YapımcıDino De Laurentiis
Martha De Laurentiis
SenaristJonathan Mostow
Sam Montgomery
Hikâye (eser)Jonathan Mostow
OyuncularKurt Russell
J. T. Walsh
Kathleen Quinlan
M. C. Gainey
MüzikBasil Poledouris
Görüntü yönetmeniDouglas Milsome
KurguDerek Brechin
Kevin Stitt
StüdyoDino De Laurentiis Company
Spelling Films
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i2 Mayıs 1997 (1997-05-02)
Süre93 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$36 milyon
Hasılat$50,159,144

Tuzak, 1997 ABD yapımı, Jonattan Mostow tarafından yazılıp ve yönetilmiş bir macera-gerilim filmi. Film 2 Mayıs 1997'de gösterime girmiştir. Başrollerinde Kurt Russell, J. T. Walsh ve Kathleen Quinlan oynamışlardır. Filmin müziği Basil Poledouris tarafından bestelenmiştir.

Olayların gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Jeff Taylor'ın eşi Amy'nin kaçırılması ve Jeff'in onu kurtarabilmek için gösterdiği mücadeleyi konu edinmektedir. Jeff ve Amy, yeni aldıkları Grand Cherokee jipleriyle Boston'dan San Diego'ya giderlerken, çölün ortasında arabaları arızalanır. Yolun kenarına çekilen arabanın kaputunu açan Jeff, sorunu anlamaya çalışırken o sırada yolda görünen bir tırı durdurup yardım ister. Tır sürücüsü Red Barr, onlara en yakın benzin istasyonuna gidip telefonla yardım istemelerini önerir. Jeff ilk önce bu teklife sıcak bakmasa da, Amy gidip telefonla yardım istemekte kararlıdır ve tıra binip ayrılır. Jeff ise arabanın yanında beklerken tekrar kaputa yönelir ve bir şeyleri kontrol ederken gözüne ucu açık iki kablo ilişir. Kabloları birleştiren Jeff arabayı çalıştırır ve karısının beklediğini düşündüğü 5 mil ilerideki benzin istasyonuna doğru yola koyulur. benzin istasyonuna geldiğinde, içeri girip içerideki çalışana karısını tarif edip oraya gelip gelmediğini sorar. Hayır cevabını alan Jeff, ne yapacağını bilmeyerek oradan ayrılır ve 30 mil ilerdeki en yakın kasabaya doğru yola koyulur. Yolda ilerlerken, eşini benzin istasyonuna kadar götüreceğini söyleyen tırı görüp durdurur. Tırın sahibi, Jeff'i hiç görmediğini ve karısını da tanımadığını iddia etmektedir. Çılgına dönen Jeff, yoldan geçmekte olan Polis memurunu durdurup yardım ister. Tırı arayıp, şoförü sorgulayan polis memuru bir şey bulamayınca, tırı bırakır ve Jeff'e kasabadaki polis merkezine gidip ihbar da bulunmasını önerir.

Polis merkezine gidip ihbarda bulunan Jeff, karısını bulabilmek amacıyla tekrar benzin istasyonuna gider ama yine bulamaz. Ayrılmak üzereyken, arabasıyla uğraşan bir kişi karısını götüren tırı gördüğünü ve nehir tarafına gittiklerini söyler. Bunun üzerine aracına atlayan Jeff, nehre doğru yola koyulur ama yolun sonu bir çıkmazdır. Geri çıkmak isterken, elinde silah olan bir kişi tarafından öldürülmek istenen Jeff, yolu kapatan çitleri kırıp kaçmaya başlar. Takip edilen Jeff, yolun kapatıldığını ve bunun bir tuzak olduğunu anlar ve arabasıyla nehre uçar. Arkasından ateş edilen Jeff, yüzerek nehrin kenarına çıkıp, kendisini öldürmek isteyen kişiyi bir çalının arkasından izlerken, kafasına arkadan aldığı bir darbeyle yığılır.

Gözlerini açtığında bir arabanın bagajındadır. Gözlerini açtığında karısını kaçıranlarla karşılaşan Jeff, karısını kaçıran grubun lideri olan tır şoförünün isteğiyle, hesabındaki 90.000 USD çekmek için bankaya gider. İlk önce durumunu banka görevlisine anlatmaya çalışsa da takip edildiğini anlayan Jeff bundan vazgeçer ve parayı çeker. Kendisini bekleyen kamyonete binen Jeff, parayı teslim ettikten sonra elleri bağlanarak kamyonette oturmaktadır. Bankadayken gizlice aldığı zarf açacağıyla kolundaki bandı yırtan Jeff, kamyonet sürücüsünden sıyrılmayı başarır. Kaçan Jeff, tırların park yerine gidip karısını kaçıran tır şoförünü bulup, gizlice tırın altına saklanarak tırın gittiği yere kadar gider.

Tır şoförü, sabaha karşı evine gelir ve ortaklarıyla beraber Amy'yi garajda eski bir dolabın içine kilitlerler. Olan biteni gizlice izleyen Jeff, herkes ayrıldıktan sonra eşini kurtarmaya çalışır. Kilidi açamayacağını fark eden Jeff, içeri gidip, silah zoruyla karısını kaçıranların kilidi açmalarını ister. O sırada diğer odada oyun oynayan tır şoförünün küçük oğlu elinde silahla odaya girip Jeff'i tehdit edip silahı indirmesini söyler. Jeff'in hızlı bir hamlesiyle tetiği çeken küçük çocuk, yanlışlıkla babasının ortaklarından birini yaralar, karmaşadan yararlanıp kaçan diğer bir suç ortağı ise hızla uzaklaşır. Jeff ise karısını kurtarmak için silah zoruyla, karısını kaçıranları garaja götürür ve karısını oradan çıkartıp, tır şoförünü, karısını ve ortaklarını kilitler ve hızla uzaklaşmaya çalışır. Daha önce kaçıp kurtulan diğer kişi ise hem arkadaşlarını kurtarmaya hem de Jeff'i öldürmeye çalışır. Bulduğu bir kamyonetle kaçan Jeff ve eşi, tekrar takip edilip yolda sıkıştırılırlar. İlk ikisinden sıyrılan Jeff, tır şoförünün uzun süreli takibinden ise, bir köprü üzerine geldiklerinde, şoför ile boğuşup onu köprüden aşağı atarak kurtulur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]