Tutuklular Çemberi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tutuklular Çemberi
Sanatçı Vincent van Gogh
Yıl Gustave Doré'den esinle, 1890
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 80 cm × 64 cm (31 in × 25 in)
Konum Puşkin Müzesi, Moskova

Tutuklular Çemberi, Hollandalı ressam Vincent van Gogh tarafından, 1890 yılında tuval üzerine yağlı boya ile çizilen tablo. 80 x 64 cm ebadındaki tablo Moskova'daki Puşkin Müzesi'nde sergilenmektedir. Tablo, Fransız ressam Gustave Doré'nin bir gravüründen esinle çizilmiştir.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabloda, duvarlarla çevrili ufak bir hapishane avlusunda bir çember hâlinde volta atan mahpuslar çizilmiştir. Tabloda mavi-yeşil tonlar hakimdir. Tablo hayatı, ressamın gördüğü şekilde, yani kapalı bir çember olarak betimler. Merkezdeki figür, diğerlerine göre daha kendi halinde gözükmektedir. Ressamın bu figürde kendini çizdiği öne sürülmektedir. Tablonun üst bölümünde, yukarı doğru yükselmekte olan iki beyaz kelebek vardır. Bunlar, özgürlüğün olduğu kadar, kaybedilmiş saflığın da sembolüdür. Ayrıca tabloda, ressamın intihar edeceği yaşa eşit biçimde, 37 insan figürü yer almıştır.

Doré etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Van Gogh 1888'de, ruhsal hastalığının ilk nöbetlerini geçirmeye başladı ve kendi rızasıyla, Arles yakınlarındaki Saint-Rémy'de bir manastırda yer alan St. Paul Akıl Hastanesi'ne yatırıldı. Mayıs 1889 ile Mayıs 1890 arasında ressam bu hastenede kaldı. Tutuklular Çemberi, ressamın kendini vurarak intihar ettiği yıl olan 1890'nın Şubat ayında, ressam bu akıl hastanesinde kalırken çizildi. Hastane müdürü ile ressamın kardeşi Theo van Gogh, ressamın rahatlıkla çalışması için gerekli olan ortamı sağlamışlardı. Ancak açık havada resim çizmesine izin verilmeyen van Gogh, bu dönemde Gustave Doré, Honoré Daumier ve Jean-François Millet'nin birçok eserinin kopyalarını üretti. Bu tablo da, Doré'nin 1872 tarihli bir gravürünün tablo versiyonuydu. Gravürde, Londra'daki New Gate Hapishanesi'nin bir avlusunda volta atan mahkûmlar betimlenmişti.

Doré'den farklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Van Gogh'un ilham kaynağı olan 1872 tarihli Doré gravürü

Van Gogh, Doré'nin gravürünü bazı değişiklikler yaparak yeniden çizdi:

  • Avlunun arka duvarı daha dar çizildi, böylece duvarların insanları sıkıştırıyor gibi görünmesi sağlandı.
  • Özgün gravürde avlu altıgen şeklindeyken, arka duvarın daraltılmasıyla dörtgen şeklini aldı.
  • Doré'de yerdeki taşlar ve duvarlardaki tuğlalar tam bir kesinlikle çizilmişti. Van Gogh ise bunları farklı geometrik şekiller oluşturacak biçimde çizdi.
  • Van Gogh, yukarıdan gelen ışığa tabloda yer vermedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Puşkin Müzesi, Avrupa ve Amerika Sanat Galerisi, XIX-XX yüzyıllar. 2007. - Moskova, 2007. — ISBN 978-5-900743-34-9 - ISBN 978-5-900743-34-9
  • Ionin N. A., Yüz büyük tablo— 2002.
  • Antonova IA, Puşkin Müzesi'nin Şaheserleri, Moskova, 1985.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Puşkin Müzesi resmî sayfası17 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.