İçeriğe atla

Turkeye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turkeye, 2012

Turkeye, Hollanda'nın Zeeland vilayetindeki bir köydür. Köyün bu ismi Osmanlı Devleti dönemine kadar uzanır.

Seksen Yıl Savaşları sırasında 1603'te Sluis'ta gerçekleşen deniz savaşlarında Hollandalılarla birlikte savaşan çoğunluğu Türklerden oluşan ve gemilerde çalıştırılan 1500 kadar kölenin anısına, Sluis'ün İspanyollardan kurtarılmasında sonra Prens Maurits tarafından bu köye Turkeye ismi verilmiştir. Kölelere 1604 yılında özgürlükleri verilmiş ve gemilerle o dönemde Osmanlı toprağı olan Cezayir'e gönderilmiştir. Şu andaki nüfusu 20-30 hane kadardır. Turistik bir merkezdir.

İsmin Osmanlı Türkleri ile Hollanda arasındaki ilişkilerden geldiği sanılıyor. Bu köye giden yolun adı Hollandaca Türkiye Yolu anlamına gelen Turkijeweg'dir. Kasabanın 20 ila 30 nüfusu var ve tamamı Hollanda vatandaşı. Mezradaki evlerin büyük bir kısmı tatil evi olarak hizmet veriyor. Köydeki herkes Hollandalı olmasına rağmen birçok evin kapısında Türkçe yazan bir tabela var: Ne Mutlu Türküm Diyene ("Ne mutlu Türküm diyene"). Köydeki pek çok tabelada Türkçe: Hoş geldiniz ("Hoş geldiniz") kelimeleri bulunurken, bazı duvarlarda Osmanlı padişahlarının resimleri de bulunmaktadır. 30 yıldır köyde gönüllü Türk elçiliği yapan Monique Sturm, Türkiye'den getirdiği eşyalarla evinin bir bölümünü Türk müzesine dönüştürdü.

Turkeye mezrası 1796'dan 1970'e kadar Waterlandkerkje belediyesinin bir parçasıydı. 1970 yılında bu belediye Oostburg belediyesiyle birleşti ve o da Sluis belediyesine bağlandı. Türkiye'nin tarihi Sluis'in 1604 yılında Devlet ordusunun fethiyle başlar. Yenilen İspanyol birlikleri geri çekildi ve aralarında çok sayıda Osmanlı İmparatorluğu'ndan Müslüman'ın da bulunduğu, kısaca Turcken olarak anılan 1.500 kadırga kölesini bıraktı. Genelkurmay bu kölelerin serbest bırakılmasına ve Türklerin anayurtlarına geri gönderilmesine karar verdi. Böylece İspanya'ya karşı mücadelede Osmanlı İmparatorluğu'nun desteğini almayı umuyorlardı. Ancak sözde Flaman Türkleri Marsilya'da bir kez daha köleleştirilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'na ulaşamamışlardır. Prens Maurits, aynı yıl 1604 yılında inşa edilen ve yakınlardaki mezraya daha sonra isim verilecek olan Schans Turkeye'ye ekstra bir hediye olarak Turkeye adını vermiş olabilir.

Türkiye mahallesi ile Hollanda ve Türkiye'deki Türk toplumu arasında bir bağ oluştu. Stichting Vriendschapsband Nederland-Turkije'nin yanı sıra mezranın birkaç sakini de olaya karıştı. Türk heyetleri ve diplomatlar gibi ileri gelenlerin düzenli ziyaretleri oluyor. Ayrıca Turkeye, gem yer adı işaretleri de vardır. Sluis'ler, çok sayıda Hollandalı turistin geldiği Türkiye'nin Dalaman ve Trabzon kentlerine yerleştirildi. 2012 yılında Türkiye ile Hollanda arasında 400 yıllık diplomatik ilişkilerin varlığı kutlandı: 1612 yılında Yedi Birleşik Hollanda Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu tarafından tanındı.