Turgut, Yatağan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Turgut
—  Mahalle  —
Muğla
Muğla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muğla
İlçe Yatağan
Coğrafi bölge Ege
Nüfus
 - Toplam 2.200
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu
Posta kodu 48520
İnternet sitesi: [www.yerelnet.org.tr/turgut-mugla]

Turgut, Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakınındaki Karya uygarlığı döneminden kalma Lagina Antik kenti'nin adı zamanla değişime uğrayarak Leyne olmuştur.Bugün Turgut'a Muğla ve Yatağan çevresinde yerel ağızla Leyne denmesinin sebebi budur.Turgut Beldesi daha önce nahiye idi ve çevresindeki köyler idari yönetim olarak ona bağlıydı. Nahiyenin merkez mahallesinin adı ise yine Leyne idi. Leyne halen halk tarafından yaygın olarak kullanılır. Lagina antik kentinin yerel halk tarafından adlandırılış şekli Kapıtaş'tır.Bu ismi antik kentin girişinde bulunan yüksekce taş bir kapıdan almaktadır. Büyük Türk ressamı Osman Hamdi Bey 1891-1893 yılları arasında antik Lagina Kenti'nde yaptığı kazı çalışmaları sırasında 2 yıl boyunca sürekli kaldığı Turgut yöresini çok sevmiştir. Turgut, Uluçam mevkii Değirmendere sokağında Osmanlı tarzında bir konak yaptırarak 17 yıllık bir süre boyunca aralıklarla Turgut'a uğramıştır. ' Zeybek Pusuda ', ' Zeybekler Oynuyor' gibi ünlü tablolarını burada yapmıştır. Kapıtaş'ta yaptığı kazılar sırasında oturmak için yaptırdığı ev müze olarak yeniden yapılandırılmış, aslı değil bazı resimleri ve kasabalıların bağışları da dahil, yöreden toplanmış çeşitli eski ev eşyaları, el işleri, el işi ve tarım araç gereçleri sergilenmekte ve ziyarete açıktır. Beldede ayrıca kiliseden çevrildiği rivayet edilen tarihi bir cami bulunmaktadır. Bu caminin altından çıkan su kasabanın içme ve sulama suyuna mevsimine göre yetmektedir.Bu suyun yanı sıra kasaba sınırları içerisinde sulama ve içme suyu olarak kullanılan kaynaklara sıkça rastlanmaktadır.

Beldenin geçim kaynakları tarım (özellikle zeytincilik)ve hayvancılıktır. Bunların yanı sıra beldede Yatağan Termik Santrali, Muğla Üniversitesi,Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda çalışanların sayısı da fazladır. Kasabada ve çevre köylerde yetişen zeytinlerin yağa dönüştürülmesi için mevsimlik olarak çalışan zeytin fabrikaları sanayi kuruluşlarıdır. Cuma günleri kasabada çevre köylerden ve devamlı pazarcılardan oluşan bir pazar kurulur.

Beldede kültürel etkinlik olarak her sene Eylül ayının başında Lagina Kültür Ve Sanat Festivali düzenlenmektedir.

Muğla-Bodrum karayolu üzerindeki termik santral yanından ayrılan yolu 10 km boyunca izlerseniz Turgut'a karayoluyla ulaşabilirsiniz.Ayrıca belediye araçları Yatağan garajından her saat hareket etmektedir.