Kafacakaplancık, Yatağan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Kafacakaplancık
—  Mahalle  —
Mahallenin bağlı olduğu Yatağan'ın il içindeki konumu
Mahallenin bağlı olduğu Yatağan'ın il içindeki konumu
Mahallenin bağlı olduğu Muğla'nın ülke içindeki konumu
Mahallenin bağlı olduğu Muğla'nın ülke içindeki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muğla
İlçe Yatağan
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2011)TÜİK
 - Toplam 833
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu
Posta kodu 48500
İnternet sitesi: YerelNET

Kafacakaplancık, Muğla ilinin Yatağan ilçesine bağlı bir mahalle.

Yatağan'a 10 km uzaklıkta olan, tarıma dayalı bir ekonomisi olan bir mahalledir. Mahallenin geçim kaynağı zanaat, tahıl, zeytin ve hayvancılıktır. Üretilen tarım ürünleri zeytin, tütün, tahıl ürünleri (buğday, arpa, yulaf) köylünün ihtiyacını karşılamaktadır. Kaplancık mahallesi ve Elmacık mahallesi arası gür ormanlarla kaplıdır. Kasım ayında ormandan çıntar toplanır.

Mahallede 2004 yılında açılan Kafaca-Kaplancık İlköğretim Okulu'na çevre köylerden öğrenci gelmektedir. 2004'teki ortaokul düzeyinde açılan okuldur, ondan önce ilköğretim okulu vardı. Köylünün eğitim düzeyi ilköğretimdir ancak son dönemde yapılan eğitim hamleleriyle mahallenin okur yazar oranı gelişmeye başlamıştır.

Mahallede bir tane benzin istasyonu ve demirci bulunmaktadır. Köy coğrafi konum itibarıyla köprü konumundadır ancak pek gelişemediği de söylenmelidir. Yatırımın yapılmaması hatta köylünün geçim kaynağı tütüncülük hükümet politikaları ile bitirilmiştir. Tütüncülük 2003'ten sonra gerilemeye başlamıştır.

Mahallenin nüfusu bine yakındır. Mahallede düğün törenlerinin özel bir önemi vardır. Akşam kına gecesi olur. Diğer akşam ise balo olur ve çiftler dünya evine girer.