İçeriğe atla

Tuomas Holopainen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tuomas Holopainen
Genel bilgiler
Doğum25 Aralık 1976 (47 yaşında)
Finlandiya Finlandiya
TarzlarSenfonik power metal, gothic metal
MesleklerMüzisyen, Besteci, Söz yazarı, Prodüktör
ÇalgılarKlavye
Piyano
Saksafon
Klarnet
Gitar
Vokal
İlişkili hareketlerNightwish
Darkwoods My Betrothed
For My Pain...
Nattvindens Gråt

Tuomas Lauri Johannes Holopainen (d. 25 Aralık 1976, Kitee, Finlandiya). Nightwish grubunun kurucusu, klavyecisi, fikir babası, bestecisi ve söz yazarıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kirsti Nortia-Holopainen ve Pentti Holopainen'in en küçük evlatları olarak Noel gününde Kitee'de dünyaya geldi. Kendisinden 10 yaş büyük, Petri adında ve 12 yaş büyük, Susanna adında iki ablası vardır.

Parlak bir öğrencilik yaşamı geçirdi. On yaşından itibaren yalnızlığı tercih etti. Arkadaşlarıyla bir arada olmak yerine evde fantastik kitaplar (Yüzüklerin Efendisi hayranı olduğu vurgulamaktadır) okumayı tercih ettiği bilinmektedir. Müzikle ilgilenmeye erken yaşta başladı. Yedi yaşındayken piyano dersleri almaya başladı. Özel bir müzik okulunda majör klarnet ve minör piyano eğitimi gördü. Müzik teorisi dersleri de aldı. Orduya katıldığında klarnet çalabiliyor olması nedeniyle dokuz buçuk ay ordunun orkestrasında çalıştı.

On altı yaşındayken "Dismal Silence" isimli ilk grubuna katıldı. Yerel bir grup olan Dismal Silence'da ilk defa klavye çaldı. Ülke çapında başarı kazanan "Darkwoods My Betrohed" grubuna 1995 yılında dahil oldu. Ancak bu gruba yalnızca bir sezonluğuna alınmıştı. Bu süre zarfında ilk şarkısı "Heirs of Northstar"ı yazdı. "Darkwoods My Betrohed" ile birlikteyken "Nattvindens Gråt" isimli bir başka grupla birlikte de sahne almaya başladı. "Nattvindens Gråt" ile iki albüm yaptı. İki grupta birden çalışan sanatçı şarkı yazma özgürlüğü olmadığını fark etmeye başladı. Bunun üzerine yeni bir grup kurma fikri kafasında canlandı.

Nightwish'in Doğumu ve For My Pain...[değiştir | kaynağı değiştir]

"Nightwish" grubunun kurulmasına Temmuz 1996'da karar verdi.O zamanlar Holopainen,kendine ait şarkı sözlerini yazabileceği ve kalvye çalabileceği bir gruba sahip olmak istiyordu.Bu da Nightwish'in kamp ateşi etrafında doğmasıydı.

Müzik okulundan arkadaşı Emppu Vuorinen ve sınıf arkadaşı Tarja Turunen başta olmak üzere dostlarıyla konuyu ele alan sanatçının kafasında bir isim yoktu ancak fikir şekillenmişti. Kurulacak grup sadece gitar, flüt, vokal ve klavyeden oluşacan bir akustik müzik grubu olacaktı. Grubun ilk üç şarkısı Kasım ve Aralık 1996'da kaydedildi ve ilk demolarını çıkardılar. Grup şarkılara davulun nasıl eklenebileceğini merak etti ve Jukka Nevalainen gruba dahil oldu. Daha sonra da akustik gitar yerine elektro gitar geldi. Bu sayede Nightwish akustik müzik yapmaktan çıkıp metal müzik yapmaya başladı. Birkaç haftalık çalışmadan sonra grup Nisan 1997'de stüdyoya girdi ve "Angels Fall First" albümünün kısıtlı sayıda üretilen versiyonu ortaya çıkmış oldu. 1998 yılında basçı Sami Vänskä gruba dahil oldu. Aynı yıl Nightwish ikinci albümleri "Oceanborn" u piyasaya sürdü. 1999'da Holopainen ve diğer Embraze, Eternal Tears of Sorrow, Charon ve Reflexion gibi metal gruplarının üyeleri For my Pain... gibi bir süpergrup projesini hayata geçirdiler.Bununla beraber tüm grup üyelerinin kendi gruplarıyla meşgul olmasıyla proje geleceğe ertelendi.

İkinci albüm "Oceanborn"un çıkışını "Wishmaster" izledi.2000 yılında çıkan Wishmater albümündeki tüm şarkıları Holopainen yazmıştır.Nightwish'in üçüncü albümü olan Wishmaster geçen albüme oranla daha fazla satmıştır.
2001'de For my Pain yeniden toplandı ve grup üyeleri yeni bir çıkış planladı.

2001 yılında "Over The Hills And Far Away" EP'si çıkmıştır. Ancak kadroda bir değişiklk gerçekleşerek Sami Vänskä yerine Tarot ve Sinergy'den Marco Hietala geçmiştir. 2002 yılında "Century Child" albümü çıkmış ve büyük başarılara ulaşmıştır. Onu 2004 yılında çıkan "Once" albümü izlemiştir. En son çıkan Nightwish single'ı "Sleeping Sun" ve DVD'si "End of an Era" dır. 2005 Kasım'da Tuomas, solist Tarja'ya gruptan çıkarıldığını belirten bir mektup verdi.

Nightwish toplamda 6 albüm (Bu albümlerden 4 tanesinin özel üretim kopyaları da vardır.), onlardan çıkan 12 single ve 4 DVD piyasaya sürmüştür.

Nightwish, Tarja Turunen'in ayrılışından sonra vokal arayışlarına girmiş ve 2007'nin başlarında yeni seslerini bulmuştur. 2007'nin baharında yeni vokalin İsveçli Anette Olzon olduğu açıklanmış ve grup aynı yılın Eylül ayında yeni albümleri "Dark Passion Play"i piyasaya sürmüştür. Dark Passion Play, yeni vokal sebebiyle Nightwish hayranlarını bölse de birçok kişi tarafından bugüne kadarki en iyi Nightwish albümü olarak nitelendirilir. Üstelik grup albüm kayıtlarında Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi filmlerin de film müziklerini yapan Londra Senfoni Orkestrası'yla çalışmıştır. Albüm için 500.000 Euro harcadıkları söyleniyor.

The Palais, Melbourne (2008)

Gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçerli Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Demolar[değiştir | kaynağı değiştir]

EP'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nightwish: “Over the Hills and Far Away” (2001)
  • Timo Rautiainen: “Uskonnonpastori” (2006)

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Korg N364
  • Korg Triton
  • Korg KARMA
  • Korg OASYS
  • Korg TRINITY

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]