İçeriğe atla

Tuşlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tuşlar (Gürcüce:თუშები) ya da Tuşetililer, Tuşeti bölgesinde yaşayan bir Gürcü halkıdır.

Dört Tuşetili, 1901

Tuşlar iki gruba ayrılırlar. Bunlar; Gürcücenin yerel bir diyalektini konuşan Çagma-Tuşları ve Batsça dilini konuşan Çova Tuşlarıdırlar. Çova Tuşları aynı zamanda Gürcüce'yi de bilirler.[1] Dil ve kültürdeki farklılığa rağmen, Çagma ve Çova Tuşlarının ikisi de kendilerini Gürcü olarak adlandırırlar.

Tuşlar, Doğu Gürcüleri olarak bilinirler ve göz renkleri açıktır. Saç renkleri sarı ve kahverengi arasında değişmektedir.

Keselo, Tuşeti

Geleneksel olarak Tuş halkı koyun güden çobanlar olarak bilinirler. Peynir ve yünleri çok ünlüdür ve Rusya ile Avrupa'ya ihraç edilirler. Günümüzde bile Tuşheti bölgesinin ekonomisi büyük oranda koyunculuğa dayanmaktadır. Gelenekleri ve kıyafetleri büyük oranda diğer Gürcü dağlılarına benzemektedir.

Büyük oranda Ortodoks Hıristiyanlardır.

Bir Tuş; Grigori Gagarin, 1840'lar

Çagma Tuşları, 4.yüzyılda Hristiyan baskısından kaçan Pagan kökenli Gürcü kavmidir. Diğer Gürcü halklarına göre Hristiyanlığı daha geç kabul etmişlerdir. Dağıstan ve diğer Güney Kafkas halkları ile yakın iletişim içinde olmuşlardır.[2]

Tuşeti bölgesinin ismine ilk kez 4.yüzyılda rastlanmıştır.[1]

Sırasıyla Kafkas İberyası, Gürcistan Krallığı, Kakheti Krallığı (büyük oranda Pers etkisinde), Rus İmparatorluğu, Sovyet Rusya ve son olarak da Gürcistan'a dahil olmuştur.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b The Red Book of Peoples of the Russian Empire; Bats section. Available online: http://www.eki.ee/books/redbook/bats.shtml 18 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]