Batslar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Batslar
Batsbi people.jpg
Toplam nüfus
+3.000[1]
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Gürcistan’da Tuşeti bölgesi
Diller
Batsça, Gürcüce
Din
Gürcü Ortodoks kilisesi

Batslar (Gürcüce: tekil ბაცი Batsi çoğul ბაცები Batsebi) veya Batsbiler (ბაცბი / Batsbi; çoğul ბაცბები / Batsbebi), Gürcistan’da, Nah dillerinden birini konuşan Kuzey Kafkas kökenli halk. Gürcistan’ın tarihsel bölgesi Tuşeti’de, Tsova Vadisinde yaşadıklarından dolayı Tsova-Tuşlar olarak da adlandırılır. Kuzey Kafkasya’dan 16. yüzyılda göç edip bu bölgeye yerleşmişlerdir.

Batsların çoğu bugün Kaheti’de, Pankisi Vadisi başlangıcında, Ahmeta kasabası yakınlarındaki Zemo Alvani (Yukarı Alvani) köyünde yaşamaktadır. Ancak ülkenin başka bölgelerine yerleşen aileler de vardır. Buradaki nüfusun önemli bir kısmı, çalışmak amacıyla Rusya ve Avrupa ülkelerine gitmiştir. Batsların dili Batsça, Gürcü dili gramerinden etkilenmiş ve bu dilden sözcükler almıştır. Batsça, diğer Nah dilleri Çeçence ve İnguşça’nın aksine yazılı olmayan bir dildir. Batslar, yazı dili olarak yüzyıllardır Gürcüce’yi kullanmaktadırlar. Batsların gelenek ve görenekleri, bölgedeki Dağlı Gürcülerinkine benzer.

Yaklaşık olarak aynı bölgede, Pankisi Vadisinde yaşayan Kistler de Nah dillerinden birini konuşur ve Çeçenya’dan göç etmişlerdir. Ancak Batslar ile Kistler ayrı topluluklardır.

Batslara komşu yaşayan Pşav ve Hevsur kabilelerinin de Gürcüleşmiş Çeçenler oldukları etnik ve sosyo-kültürel veriler ışığında ileri sürülmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Viires, Ants. The Red Book of Peoples of the Russian Empire. Bats entry. Available online: http://www.eki.ee/books/redbook/bats.shtml
  2. ^ Tavkul, Ufuk. Kafkas ötesinin dağlıları: Svanlar