Tuğba Çelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tuğba Çelik (Korat) (d. 1977, Samsun) Türk yazar, akademisyen.

Eğitimi Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 yılında Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu.

2000’de Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisansa başladı. Buradan, “Alev Alatlı’nın Romanlarında Modernizm ve Postmodernizmin Yansımaları” başlıklı teziyle 2002’de mezun oldu.

2005’te Ankara Üniversitesi DTCF Dilbilim bölümüne bağlı Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Anabilim Dalında doktora öğrenimine başladı. "Çağdaş Bir Dil ve Edebiyat Öğretimi Program Modeli Önerisi" adlı teziyle 2010 yılında doktorasını tamamladı. 2016 yılında Türkçe Eğitimi alanında doçent oldu.

Çalışma ve Yazı Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri’de başladığı edebiyat öğretmenliği görevine Ankara’da devam etti. Ankara Reha Alemdaroğlu Anadolu Lisesi’nde çalıştığı 2007-2010 yılları arasında “Sahaf” adında sıra dışı bir edebiyat dergisi çıkardı.

Bir yıl KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2012-2020 yıları arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı.

2011 Orhan Kemal Öykü Ödülleri’nde mansiyon aldı.

Yazar, Yazma Eğitimi, Edebiyat Felsefesi, Edebiyat Eleştirisi ve Çocuk Edebiyatı, üzerine dil ve edebiyat dergilerinde yazılar yazmaktadır. Deneysel yazılarına ise, “düş odası” adlı blog adresinde yayımlıyor.

Kitapları:

Dil ve Edebiyat Öğretimi, 2011 Anı Yayıncılık, Ankara. (Araştırma)

Varoluş ve Roman, 2013, Anı Yayıncılık, Ankara. (Araştırma)

Göl Bekçisi,2014, altkitap.com (Öykü)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]