Triparadisos Bölünmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Triparadeisos Bölünmesi, Büyük İskender'in generallerinin (satraplarının) İskender İmparatorluğu'nun topraklarını paylaşmasına denir. MÖ 321 yılında, günümüz Suriye sınırları içinde kalan Triparadisus adlı Yunan yerleşkesinde imzalanan bir anlaşmaya göre bu bölünme gerçekleşmiştir. Büyük İskender'in MÖ 323'te ölmesi üzerine yapılan Babil Bölünmesi'ni izleyen ikinci bölünmedir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük İskender'in ölümünün ardından imparatorluğunun komutası üvey kardeşi Filip Arrhidaeus ve İskender'in oğlu IV. İskender'e verildi. Ancak, Filip'in aklî dengesi bozuk iken ve IV. İskender babasının ölümünün ardından doğduğu dönemde, Perdikas adlı bir kral naibi ortaya çıktı.

Birkaç satrap güç kazanmak için can atıyorlardı ve Ptolemy, Mısır satrabı diğer generallere karşı isyan etti. Perdikas buna karşı çıktı ;fakat kampındaki askerlerin ayaklanması sonucu öldürüldü. Ptolemy kendisine sunulan kral naipliğini geri çevirdi ve Peiton'u ve Arrhidaeus'u tutsak aldı. Bu olaya Euridis, Kral III. Filip'in karısı, karşı çıktı ve bütün satrapları, topraklarını tekrar dağıtmak üzere, MÖ 321 yılında Triparadisus'ta toplanmaya çağırdı.

Anlaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu anlaşmanın sonunda İskender İmparatorluğu ikinci kez paylaşıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]