Tremulous

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tremulous
Yapımcı(lar) Dark Legion Development
Sürüm 1.1.0
Oyun motoru id Tech 3
Platform(lar) Linux, Mac OS X, Windows
Çıkış tarih(ler)i 31 Mart 2006
Tür(ler)i Birinci-Şahıs Çarpışma
Gerçek-Zamanlı Strateji
Biçim(ler) Multiplayer
Sistem gereksinimleri

700 MHz x86 CPU
256 MB RAM
Intel GMA veya 32 MB nVIDIA GeForce2 veya ATi Radeon 7000
Stereo ses kartı
125 MB boş sabit disk alanı
56 kbit/s Internet bağlantısı

Giriş Klavye ve Fare

Tremulous ücretsiz ve açık kaynak , Gerçek-Zamanlı Strateji öğeleri bulunduran bir FPS oyunudur. Quake III modu olan Gloom'a ve Half Life modu olan Natural Selection'a oldukça benzeyen Tremulous, ilk olarak Mart 31, 2006 da duyurulmuştur. Oyunda 2 takım mevcuttur, insanlar ve uzaylılar, iki takımın da farklı güçlü ve zayıf yanları vardır. Oyun, 600,000 den fazla indirilmiştir ve Mod Database'in "Mod of the Year" 2006 yarışmasında "Player's Choice Standalone Game of the Year" ödülüne aday gösterilmiştir.

Tremulous, özgür bir yazılımdır. Oyunun kodu GNU Genel Kamu Lisansı lisanslanırken, grafik ögelerde Creative Commons (by-nc-sa) 2.5 lisansı tercih edilmiştir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Tremulous , Gerçek-Zamanlı Strateji unsurları barındıran bir FPS oyunudur, oyunda insan ve uzaylı olarak 2 ık mevcuttur, oyuncular yaşayabilmek için mutlaka bir üs kurmalı ve onu korumalılardır. Üslerin birincil amacı, ölen oyuncuların yeniden dirilebilecekleri "Spawning" alanları yaratmak, ve sağlığı düşmüş oyuncuları tedavi etmek için güvenli bir yer sağlamaktır. Oyundaki 2 farklı sınıftan biri olan İşçiler, kendi İşçi Menülerini kullanarak istedikleri binaları inşa ederler. Her bina belli bir inşa puanı götürür, bu inşa puanları sunuculara göre değişir. İnşa puanı, üslerin ne kadar büyük olabileceğini belirler. Örneğin bazı "eğlence" sunucularında, inşa puanları sonsuzdur, takımlar istedikleri binaları inşa puanını dert edinmeden üretebilirler. Genelde çoğu oyunda, 10 ~ 15 dakika ardından herhangi bir baskın taraf oluşmazsa, oyun "Sudden Death" moduna girer. Bu modda iken, tüm inşa puanları alınır, reactor/overmind ve sunucudan sunucuya değişen birkaç bina hariç, oyunculara bina yapma izni verilmez.

Oyunun başında takımlar tüm güçlendirmelere sahip olamazlar. Her iki takımda, belli bir öldürme sayısına ulaşıp, yeni geliştirme seviyesine ulaşmalıdır. "Stage" olarak adlandırılan 3 farklı seviyeye göre, güçlendiriciler belirlenir. İstenilen öldürme miktarı, takımdaki oyuncu sayısına göre dinamik olarak değişir. Her yeni "Stage", insanlar için daha fazla güçlendirme, uzaylılar içinse yeni sınıflar anlamına gelir. Stage 2 da iken, bir uzaylı "Advanced Basilisk" veya "Advanced Marauder" a dönüşebilir. Stage 3 de, uzaylılar "Tyrant" adı verilen dev yaratıklara dönüşebilirken, insanlarsa "Battlesuit" denilen savaş zırhlarını veya "Lucifer Cannon" denen 296 zarar puanına sahip silahı satın alabilirler. (296 zarar puanı demek, bu kişini Tyrant hariç tüm uzaylıları tek vuruşta öldürebilmesi demektir.) Tyrant en güçlü uzaylı ırkıdır, ve çoğu zaman size dokunması ölmeniz için yeterli olacaktır. Lucifer Cannon'un bir diğer özelliğiyse, serpme hasarıdır, yani az canı olan bir uzaylının yanında bir Lucifer Cannon mermisi patlarsa, ona değmemiş olsa bile onu öldürecektir. Fakat, Lucifer Cannon kolay kullanımlı bir silah değildir, oldukça yavaş ateşlendiğinden, silahı kullanan kişinin çok iyi bir el/göz koordinasyonu olmalıdır. Her Stage ile alınan güçlendirmeler için, iki takım da belli bir miktar "ödeme" yaparlar. Uzaylılar için bu Dönüşüm Puanı, insanlar içinse Kredi dir. Oyuncular parayı düşman öldürerek kazanabilirler, bu miktarlar, oyuncunun verdiği zarara ve düşmanın gücüne bağlı olarak değişir.

Bir maç, bir takımın tüm oyuncularının öldürülmesi ve doğma noktalarının yok edilmesiyle biter. Uzaylıların doğum noktasının adı Egg, insanlarınki Telenode'dir.

İki takımında farklı güçleri ve zayıflıkları mevcuttur:

  • İnsanlar birçok farklı silah kullanabilirler. Zırhlar ve diğer yüksek-teknoloji ekipmanlar(jet pack gibi) , onların savaşma kabiliyetlerini arttırır. İnsanlar, uzaktan saldırı için iyilerdir(zirâ bir uzaylıyla fazla yakınlaşmak istemezsiniz) ve mutlaka sağlam korumalı bir üsse ihtiyaç duyarlar. 2000 krediye kadar para biriktirebilir, ve bunlarla silah deposundan, fiyatları 70 ile 600 arasında değişen silahlar edinebilirler.
  • Uzaylılar, evrim geçirerek özelliklerini geliştirirler, genelde bu saldırılar yakın savaşma teknikleridir. Uzaylılar boş durdukları zamanlarda can doldurabildikleri gibi, bir "Overmind" bulundukça, istedikleri yerde evrimleşebilirler. Bu, onların üsten gerçek anlamda bağımsız olamalarını sağlar. Uzaylı sınıfı, hızlı olma, duvarlarda yürüme gibi ek özelliklere sahiptir. Maksimum 9 evrim puanı biriktirebilirler, duvarlarda yürüyen bir Dretch'den, bir anda dev bir Tyrant'a dönüşebilirler. Her sınıfın, bir öncekinden daha fazla canı ve saldırı yeteneği bulunur.

Haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tremulous'da birçok farklı harita bulunur, kendi haritanızı oluşturabilir ve onu kendi sunucularınızda oynayabilirsiniz. küçük ve ışıklı ATCS'den, büyük ve karanlık Niveus 2 Outpost'a kadar birçok haritada oynayabilirsiniz. Genel olarak en bilinen haritalar ATCS, Niveus, Niveus 2 Outpost, Tremor , Uncreation ve Transit'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]