Transpersonel psikoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Transpersonel psikoloji, insan zihninin aşkın veya ruhsal yönleri üzerinde araştırmalar yapan psikoloji okulu. Dini dönüşüm, değişik bilinç halleri, trans ve diğer ruhsal etkinlikleri inceleyen transpersonel psikoloji, modern psikoloji teorilerini mistisizmin farklı formları ile bütünleştirme girişimidir.

Transpersonel psikologlar transpersonel psikolojiyi, psikoanaliz, davranışçılık ve hümanistik psikoloji gibi diğer psikoloji okullarının tamamlayıcısı olarak görürler. Carl Gustav Jung ve diğer bazı psikologlar eserlerinde ruhsal ve transpersonel yönleri ele almakla birlikte transpersonel psikoloji, insan psişesinin kişisel ve gelişimsel yönleri üzerine yoğunlaşan psikologlarca büyük ölçüde göz ardı edilmiştir.

Doğuşu[değiştir | kaynağı değiştir]

William James

Tranpersonel psikoloji çalışmalarının doğmasına yol açan ilk öncüller aynı zamanda psikoloji biliminin de öncüleridirler; William James, Sigmund Freud, Otto Rank, Carl Jung, Abraham Maslow ve Roberto Assagioli. Transpersonel terimi ilk olarak William James'in 1905-1906 yılında Harvard Üniversitesinde vereceği dönem dersleri için tuttuğu notlarda geçmektedir. Bu psikoloji okulunun doğuşunda en önemli etkenlerden biri Abraham Maslow'un 1960'ların hümanistik hareketinden doğan eserleri ve insanın doruk deneyimlerine ilişkin yaklaşımlarıdır. Terim daha sonra hümanist hareketin içindeki farklı bir psikoloji okulunu ayırt edici bir terim haline gelmiştir.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Stanislav Grof, Geleceğin Psikolojisi, Ege Meta Yayınevi, 2002
  • de:Nesip Mustafa Merter, Dokuz Yüz Katlı İnsan, Kaknüs Yayınları, 2007
  • Mustafa Merter, Nefs Psikolojisi/ Rüyaların Dili Kaknüs Yayınları, 2014
  • Prof. Robert Frager, Benötesi Psikoloji ve Manevi Rehberlik Üzerine Paylaşımlar, Kaknüs Yayınları, 2009

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]