İçeriğe atla

Transgender bayrakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Transgender topluluk, kuruluşlar ve dünyadaki bireyler çoğunlukla Monica Helms tarafından tasarlanan mavi, pembe ve beyaz bayrakla temsil edilmektedir. ancak bazı trans bireyler, kuruluşlar ve topluluklar tarafından kullanılan ve onaylanan birkaç bayrak daha vardır.[1] Bu bayraklara önerilen alternatifler bile var ve olmaya devam ediyor.[2]

Transgender Onur Bayrağı

"Trans Onur Bayrağı" trans topluluklar tarafından en fazla tercih edilen[3] bayrak tasarımıdır. Bayrak, beş adet yatay şeritten oluşur: iki açık mavi, iki pembe ve ortada bir beyaz.

Helms, trans onur bayrağının anlamını şu şekilde açıklıyor:

Üst ve alt kısımdaki çizgiler, erkek bebeklerin geleneksel rengi olan açık mavidir. Yanlarındaki şeritler, kız bebekleri için geleneksel renk olan pembe. Ortadaki şerit, geçiş yapmakta olan veya kendilerini tarafsız veya tanımlanmamış bir cinsiyete sahip olduğunu düşünenler için beyazdır.[4][5]

Diğer tasarımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History of the Pride Flag". 10 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2016. 
  2. ^ "Trans* flag". 4 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2016. 
  3. ^ A Storied Glossary of Iconic LGBT Flags and Symbols 1 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Matt Petronzio, 13 June 2014.
  4. ^ Gray, Emma; Vagianos, Alanna (27 Temmuz 2017). "We Have A Navy Veteran To Thank For The Transgender Pride Flag". Huffington Post. 1 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2017. 
  5. ^ LB, Branson (26 Temmuz 2017). "The Veteran Who Created The Trans Pride Flag Reacts To Trump's Trans Military Ban". Buzzfeed. 1 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2018.