İçeriğe atla

Tony Montana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tony Montana
İlk görünümScarface (1983)
Son görünümPayday 2 (2016)
YaratanOliver Stone
CanlandıranAl Pacino
SeslendirenAndré Sogliuzzo
Bilgileri
Tam adıAntonio Montana
CinsiyetErkek
Evlilik(ler)Elvira Hancock

Antonio "Tony" Montana, 1983 yılında Brian De Palma tarafından beyazperdeye aktarılan Yaralı Yüz filminde Al Pacino tarafından canlandırılan kurgusal karakterdir.

Filmde, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Kübalı politik bir suçlu olan Tony Montana'nın girdiği uyuşturucu dünyasında yaşadıkları anlatılmaktadır. Bulaşıkçı olarak başladığı iş yaşantısı sonraları uyuşturucu dünyasına kayar. Al Pacino'nun canlandırdığı Tony Montana, Miami'de hızlı bir şekilde yükselmiştir. Tony Montana karakteri aslında Al Capone adlı mafya liderinden esinlenmiştir.[1] Grand Theft Auto: Vice City adlı video oyunundaki Tommy Vercetti karakteri de Tony Montana'dan esinlenilerek oluşturulmuştur.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Antonio Montana, Küba'da doğup büyümüştür.[3] Burada çokça suç işlemiştir. Suçlarından birisi dolar satın almak olan Tony, bu yüzden hapishaneye girmiştir. Bunun bir göstergesi olarak da sağ eline suçluların ülkede daha belirgin bir şekilde belli olması için bir kalp dövmesi yapılmıştır. Bu sırada Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da vardır. Tony Montana, hapishaneden çıktıktan sonra dostlarıyla beraber Küba mülteci gemisi ile 250.000 politik suçlu arasında Amerika'ya gitmiştir. Polislerin denetimi altıktan çıktıktan sonra mülteci kampına gönderilmiş, burada dostlarıyla bir süre hayatta kalmak zorunda kalmıştır. En yakın dostu olan Manny, Tony'e mülteci kampından kurtulabilecekleri bir iş ayarladığını söyler. Bu iş Miami'de bulunan büyük mafya babalarından birisi olan Frank Lopez'den gelmiştir. İş ise Castro'nun en güvenilir generallerinden birisi olan Emilio Rebenga'yı öldürmektir. Castro, Rebenga'ya olan güvenini kaybeder ve onu da Amerika'ya mülteci kampına yollar. Rebenga, Frank Lopez'in kardeşi de dahil olmak üzere birçok tutsağın ölümüne işkence yapmakla da sorumludur.[4] Tony bunu kabul eder, o akşam kampta çıkan bir ayaklanma sırasında Tony, Rebenga'yı bıçaklayarak öldürür. Bu sayede kamptan çıkmasına Lopez'in adamı olan Omar Suarez yardım eder.

Mafyaya girişi ve yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tony Montana ve Frank Lopez

Tony ve Manny, mülteci kampından çıktıktan sonra iş arar ve bir büfede bulaşıkçı olarak işe başlarlar. Bir akşam Frank Lopez'in önemli adamlarından Omar Suarez gelir ve Manny ile görüşmek ister. Manny ve Tony, Suarez'in arabasının yanına gelir. Omar, nakliyat ile gelen malları gemiden indirmek için kişi başı 500 dolar vereceğini söyler fakat Tony buna sinirlenir. Omar Suarez ile kısa bir süre atıştıktan sonra Omar, Tony ve Manny'e zor bir görev verir. Miami Hotel'e bir süreliğine gelen Kolombiyalı kokain kaçakçısı olan Hector'a parayı verip malı almalarını ister. Bu iş karşılığında 5000 dolar teklif eder ve Tony bu teklifi kabul eder.[5] Ertesi gün Tony dostları Manny, Angel ve Chi Chi ile Hector'un kaldığı otele gider. Tony, Angel ile birlikte Hector'un bulunduğu odaya gider, aşağıda Manny ve Chi Chi beklemektedir. Tony, Hector ile görüşürken Hector'un adamları odaya gelir ve Tony'i tuzağa düşürürler. Paranın yerini öğrenmek isteyen Hector, Tony söylememekte ısrar edince arkadaşı Angel'i elektrikli testereyle öldürür. Uzun süredir dönmeyen Tony ve Angel'dan şüphelenen Chi Chi ve Manny silahlarını çeker ve otele gider. Hector, Tony'i tam testereyle kesecekken Manny yetişir ve Hector'u yaralar. Hector o karmaşada kaçar, Tony peşinden gider ve yaralı halde kaçmaya çalışan Hector'un boğazına ve başına ateş ederek öldürür.[6] Tony Montana parayı ve uyuşturucuyu almıştır. Omar Suarez ile telefonda görüşür ve Omar, para ile malı kendisine getirmesini söyler fakat Tony malı patrona bizzat götüreceğini bildirir.

Bu sayede Frank Lopez ile tanışır, ancak Lopez'in karısı olan Elvira'ya aşık olmuştur. Frank, Tony ve kendi adamı Omar Suarez'e önemli bir görev verir. Bolivya'daki en büyük mafya babası Alejandro Sosa'nın evine gidip uyuşturucu satın alacaklardır. Bolivya'ya varınca Sosa ile masaya oturan Omar ve Tony laf dalaşına girer. O sırada Sosa'nın adamlarından birisi kendisine telefon geldiğini söyler, geri döndüğünde görüşmeyi bitirir ve Omar'ı uğurlar. Sosa'nın iki adamı da Omar ile beraber gider fakat Tony'e kalmasını söyler. Helikopterde Sosa'nın adamları Omar Suarez'in boynuna ip geçirerek helikopterden aşağıya salarlar.[5] Sosa'nın Omar'ı öldürmesindeki sebep Omar'ın polis muhbiri olmasıdır. Ancak Sosa, Tony ile arkadaş olur ve Tony, Frank adına bir anlaşma ayarlar. Miami'ye geri döndüğünde Frank ile görüşür fakat Frank bu anlaşmadan hoşlanmaz ve Tony'e kızar, Tony bozuntuya vermez.

Daha sonraları Elvira'ya beslediği duyguları iyice dışa vuran Tony, Frank ile karşı karşıya gelir. Bir akşam Babylon Club'te Elvira'ya açılan Tony'nin üzerine suikastçı yollayan Frank başarısız olur. Tony iki suikastçıyı da öldürür ancak kolundan yaralanır. Bu olayı Frank'in gerçekleştirdiğini bilen Tony, ertesi gün Frank'in araba mağazasına gider ve onu öldürüp işlerini devralır.[7]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tony Montana, Sosa'nın adamlarıyla çatışırken

Miami'de ismini iyice duyuran Tony Montana bu sırada da Bolivya'nın en büyük kokain imparatorlarından Sosa ile daha da yakınlaşır. Birlikte yeni işler yaparlar ve iyi paralar kaldırırlar. Tony, para akladığı bir zamanda polislere yakalanır ve 5 yıl hapis cezası alır. Avukatı ile görüşür ve mahkemeyi erteletir. Bir gün Sosa, Tony'i görmesi gerektiğini bildirir ve onu Bolivya'ya tekrar davet eder. Tony Montana, Sosa'nın evine gider. Burada büyük mafya babaları da bulunmaktadır. Sosa, Tony'e bir muhabiri öldürmesi gerektiğini söyler bu muhabirin yapacağı konuşmalar Sosa ve dostlarına büyük zararlar vereceğinden dolayı eğer onu öldürürse Tony'i alacağı hapis cezasından kurtaracağını söyler. Tony kabul eder ve Sosa'nın adamlarından Alberto ile birlikte Amerika'ya döner.

Alberto iyi bir bomba uzmanıdır, bir akşam muhabirin arabasının altına bomba yerleştirir. Ertesi gün bir arabada Tony, Alberto ve Tony'nin iki adamı Chi Chi, Ernie muhabirin kaldığı otelden çıkmasını bekler. Otelden çıkan muhabir arabasına karısı ve iki çocuğuyla birlikte biner. Tony Montana, çocukların arabada olmayacağını sandığını söyler ve bunu kabul etmez fakat Sosa'nın adamı Alberto onu dinlemez. Tony sinirlenir ve sözünü dinlemeyen Alberto'yu öldürür.[8] Daha sonra muhabir arabasının altındaki bombayı öğrenir ve güvenliği arttırır ve Sosa ve dostlarının başı belaya girer. Bu duruma çok sinirlenir ve Sosa, Tony'e telefonda küfreder, Tony'de ona savaş açtığını söyler.

O akşam Tony, odasında koltuğuna çökmüş bir halde kokain çekerken Sosa'nın adamları da Tony'nin konağını kuşatır. Sosa'nın adamları Tony'nin tüm adamlarını öldürmüş ve malikaneyi iyice kuşatmıştır. Tony Montana, cephaneliğinden M-16A1 çıkartır ve Sosa'nın adamlarıyla tek başına çatışır. Birçok adamı öldürür fakat silahından attığı bombalardan ortalığı duman kaplar ve Sosa'nın adamları bu durumdan yararlanır ve iyice cephe alır. Hepsi bir anda ortaya çıkar ve Tony Montana'ya ateş eder. Tony'nin elinden silahı düşer fakat kendisi hala ayaktadır ve "Pis kurşunlarınız bana işlemez, hala ayaktayım aşağılık herifler, yağdırın pis kurşunlarınızı" diye bağırır. O sırada arkasından Sosa'nın suikastçısı The Skull,[9] Tony Montana'yı pompalı tüfeğiyle vurur, Tony The World Is Yours yazan havuzun içine düşer ve ölür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Al Capone versus Tony Montana quienes mas macho". historygarage.com. 9 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2020. 
  2. ^ "Game Chronicles - Grand Theft Auto: Scarface". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2016. 
  3. ^ "Antonio Montana scarface.wikia.com". 24 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2017. 
  4. ^ "Emilio Rebenga - scarface.wikia.com". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
  5. ^ a b "Omar Suarez - scarface.wikia.com". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
  6. ^ "Hector (The Toad) - scarface.wikia.com". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
  7. ^ "Frank Lopez scarface.wikia.com". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
  8. ^ "Alberto scarface.wikia.com". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 
  9. ^ "The Skull scarface.wikia.com". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2017. 

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]