Tomislav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomislav
Tomislav'ın Josip Horvat Međimurec tarafından yapılan çizimi (Şubat 1941)
Hırvatistan dükü ve daha sonra kralı
Hüküm süresi910-925 (Dük), 925-928 (Kral)
Önce gelenI. Stjepan
Sonra gelenDmitar Zvonimir
Ölüm928?
Saint Stephen Kilisesi, Solin ?
HanedanTrpimirović
BabasıMuncimir

Tomislav, Orta Çağ'da Hırvatistan hükümdarı. 910-925 yılları arası dük olan Tomislav, 925-928 yılları arası kral unvanı almış ve Hırvatistan'ın ilk kralı olmuştur.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtemelen Hırvatistan Dalmaçyası Dükü Muncimir'in çocuğu olan Tomislav, Trpimirović Hanedanının en önemli kişilerindendir. Dalmaçya'nın Hırvatları ile Pannonia'nın Slavlarını 925'te aynı krallık altında birleştirmiştir. Bugünün Hırvatistan ve Bosna-Hersek topraklarında hükmetmiştir.

Ölümünden sonra iç savaşlar devleti zayıflattı ve Bosna da dahil olmak üzere bazı topraklar kaybedildi.

Tomislav, ayrıca prens (prens) ve dux (dük) olarak da anılırdı. Bununla birlikte, modern Hırvatistan'da geleneksel olarak ilk (ve tartışmasız en ünlü) Hırvat kralı olarak kabul edilir.

Anısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tomislav, ilk Hırvat kralı ve ilk Hırvat devletinin kurucusu olarak anılır. Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, Kasım 1927'de Tomislav adlı bir meydan kuruldu; o yıl heykeltıraş Robert Frangeš-Mihanović tarafından bir anıtı dikildi. Bosna'nın Duvno şehri, 1925 yılında Tomislav'ın taç giyme töreninin bininci yılını anmak için Yugoslavya kralı I. Aleksandar tarafından Tomislavgrad olarak yeniden adlandırıldı ve Yugoslavya Krallığı genelinde kutlamalar düzenlendi.

Tomislav'ın Zagreb'deki heykeli, 1994'te çıkarılan 1000 Hırvat kunası'nın arka yüzünde tasvir edildi[1] ve adı Hırvatistan'da üretilen bir biraya verilmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Description of the 1000 Kuna Banknote". 11 Mayıs 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Croatian National Bank. Retrieved 30 March 2009.
  2. ^ Zagrebačka Pivovara d.o.o.: Tomislav tamno pivo 26 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]