Toilet Duck (marka)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toilet Duck
ToiletDuck200706251755.jpg
Tür banyo ve tuvalet temizleyicisi
Sahibi S. C. Johnson & Son
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Çıkış 1980

Toilet Duck (türkçe: tuvalet ördeği) S. C. Johnson & Son tarafından üretilen bir banyo ve tuvalet temizleyicisi markasıdır. Şişenin ördek şekli için dikkati çekmiş, böylece temizleyicinin jantın altında dağıtılmasına yardımcı olacak şekilde şekillendirilmiştir. Tasarım 1980'lerde İsviçre'nin Dällikon şehrinde Walter Düring tarafından patentlendi.[1] Daha sonra S. C. Johnson & Son tarafından üretilmiştir.

Marka Almanya'da, daha önce Henkel tarafından üretilen WC-Ente, Hollanda ve Flandre'de "Wc-eend", Fransa'da "Canard-WC", İspanya'da "Pato WC", Portekiz'de "WC Pato", İtalya'da "Anitra WC", Endonezya'da ise Bebek Kloset, Bebek Semerbak, Bebek Semerbak Flush, Bebek In Tank ve Bebek Kamar Mandi isimleri ile bilinir.[2]

Markanın adı, isimden düşürülmüş olduğu için, şimdi de Birleşik Krallık ve İrlanda'da sadece “Duck” olarak adlandırıldı.

Malzemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuvalet ördeği temizlik ürünlerinin bir parçasına şu maddeler dahildir: Laktik asit, su, etoksilatlı alkol, ksantan, sodyum lauret sülfat.[3] Varyanta bağlı olarak, bazı boyalar ve kokular da kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2007. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2008. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]