Baygon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baygon
Tür pestisit
Sahibi S. C. Johnson & Son
Kökeni Almanya
Çıkış 1975
Web sitesi Sitesi

Baygon S. C. Johnson & Son şirketine ait pestisit markasıdır. Cırcır böceği, hamamböceği, karıncalar, marangoz karıncaları, örümcekler, gümüşçün ve sivrisinek gibi haşerelerin yok edilmesi ve kontrolü için kullanılan bir insektisittir (böcek ilacı).[1] 1975'te Baygon, Avustralya'da hamamböceği ve diğer sürünen böcekleri öldürmek için ilk yüzey spreyi geliştirdi.

Baygon, 1975 yılında Alman kimya üreticisi Bayer AG tarafından piyasaya sürüldü. 2003 yılında, marka, markayı S. C. Johnson & Son'a sattı. Anlaşmanın bir parçası olarak, pestisitlerde kullanılan aktif maddeler hala Bayer tarafından üretilmekte ve özel olarak SC Johnson'a sunulmaktadır.

Baygon ürünleri aktif maddeler olarak piretroidler, cyfluthrin, transflutrin, prallethrin ve karbamat propoksür ve organofosfor klorpirifos içerir.[2] Tüketici ürünü böcek öldürücülerinde kullanılan konsantrasyonlarda, piretroidler aynı zamanda böcek kovucu özelliklere de sahip olabilirler ve düşük dozlarda insanlara genellikle zararsızdırlar, fakat hassas bireylere zarar verebilirler.[3] Yeterli miktarda yutulursa, titreme, dispne, nefes darlığı ve felç gibi çeşitli hastalıklara yol açabilirler.

Baygon, aktif "biyosit" içeriğinin bir sivrisinek kovucu olarak etkili olduğu düşünüldüğünde, WHO tarafından diğer çalışmalarda bal arılarına ve balıklara "oldukça zehirli" olarak işaretlenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 2 Kasım 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]