Tohru Honda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tohru Honda
Fruits Basket karakter
FB tohru3.jpg
Eser sahibiNatsuki Takaya
SeiyūYui Horie
Profil
Yaş16-17
CinsiyetBayan
MeslekLise Öğrencisi
Bilinen akrabalarıKyoko Honda
Katsuya Honda
BurçBoğa
Kan grubuO
Boy156.7 cm

Tohru Honda (本田 透, Honda Tōru), Fruits Basket anime ve manga serisinin baş kahramanıdır. Özverili doğası, iyi kalpliliği ve çoğu zaman neşeli oluşu hikâyede ona özel bir yer kazandırıyor. Arisa Uotani ve Saki Hanajima adında iki dostu vardır. Hikâye başlamadan önce Tohru’nun ebeveynleri ölmüştür ve onu öksüz olarak tek başına yaşama terk etmişlerdir.

Arka Planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâyenin başında Tohru tek başına çadırda yaşamaktadır çünkü annesi ve babası (Kyoko Honda and Katsuya Honda) ölmüştür ve büyükbabasının evi de inşaat halindedir. (Büyükbabası, ev tekrar yapılandırılırken arkadaşlarının birinde kalabilir mi diye sormuştu fakat Tohru kimseye yük olmak istememişti.) Rahat olmayan şartlara rağmen tipik iyimserliğiyle ve sevgiyle çadırını “benim kalem” diye nitelendiriyordu. Etrafı keşfe çıktığı bir gün Shigure Sohma ve Yuki Sohma tarafından keşfedildi. Bu hikâyedeki ilk büyük gelişmedir çünkü bu sayede Sohmaların evinde ev işleri karşılığı kalmaya başlar. Zaman geçtikçe Tohru’nun Sohmalarla olan ilişkisi daha da karmaşıklaşmaya başlar.

Bu arada Tohru’nun garip davranışlarının da (konuşması gibi) nedeninin aslında babasının karakterini –Kyoko ve büyükbabasından, Katsuya hakkında dinledikleri kadar- taklit etmesinden kaynaklandığı ortaya çıkar. Bu davranışına başlangıçta aynen Kyoko’ya benzemesi ve neredeyse Katsuya’yı hiç andırmaması neden olmuştur. Bazı akrabaları Tohru’nun gerçekten Katsuya’nın kızı olup olmadığından endişeleniyorlardı ve bir gün yüksek sesle tartışırlarken Tohru onları işitti. O günden sonra babasının davranışlarını elinden geldiği kadar, Honda ailesinin bir ferdi olduğu ispatlamak için taklit etmeye karar verdi. Diğer garip davranışlarından birisi de hasta olan insanlara düşkünlüğü idi. Bu da babasının ölüm nedeninden ileri geliyordu. Ateş tanısı konmuştu fakat iyileşmemiş ve sonunda zatürreden ölmüştü.

Meyve Sepeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Tohru’nun çocuk bahçesinde bir keresinde sembolik bir deneyimi olmuştur. Sınıf, Meyve Sepeti adında her kesin bir dairenin içinde oturduğu bir oyun oynamaktadır. Dairenin ortasında oturan oyun lideri, her bir oyuncuya bir meyve ismi verir. Oyuncunun meyvesinin ismi çağrıldığında, o kişi kalkar, kendisiyle aynı meyve adına sahip olanla hemen yerini değiştirmeye çalışır. Bu arada da ortadaki oyuncu kendine oturacak bir yer kapmaya çalışır. Ayakta kalan oyuncu dairenin ortasına geçer.

Tohru bu oyunu ilk kez oynadığında ona, “onigiri” (pirinç topu, bir Japon yiyeceği) adı verilmişti. Buna sevinmişti çünkü onigirilerin çok lezzetli olduğunu düşünüyordu. Ancak sonradan anladı ki tek onigiri görevi verilen çocuk kendisi idi ve ondan başka herkesin adı çağrılmıştı ama o hep oturuyordu. Tohru, onigirinin bir meyve olmadığının farkına vardı: onun adı asla çağrılmayacaktı. Kasten oyunun dışında tutulmuştu, bu da sınıf arkadaşlarının zalimce hilelerinden birisiydi. Kendi deyişiyle, farkına varmıştı ki: “Meyve Sepeti’nde, bir Onigiri için hiç oda yoktu”. Bununla beraber, dizinin gidişatı üzerine, Tohru, Sohma ailesine ait olabileceği bir yer bulur.

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

Tohru, mangada kahverengi gözlü; animede mavi gözlü çizilmiştir.