To the Moon (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
To the Moon
Yayımcı(lar) Freebird Games
Yapımcı(lar) Freebird Games
Tasarımcı(lar) Kan Gao
Yazar(lar) Kan Gao

Laura Shigihara

Oyun motoru RPG Maker XP
Platform(lar) Windows, OS X, Linux
Çıkış tarih(ler)i
  Kasım 2011

  Steam için 8 Eylül 2012

  Tür(ler)i Macera oyunu

  To the Moon (Türkçe: Ay'a) bağımsız oyun geliştirme ekibi Freebird Games tarafından geliştirilip satışa sunuldu. Kanadalı tasarımcı Kan "Reives" Gao tarafından tasarlanıp kurgulanan dördüncü oyundur. Kasım 2011'de yayınlandı, RPG Maker XP oyun motoru kullanılarak hazırlanmış bir rol yapma macera oyunudur. Oyun ilk olarak yapımcısının sitesinde ve birçok dijital oyun indirme platformlarında yayınlandı. 8 Eylül 2012'de OS X ve Linux işletim sistemlerinde de çalışan bir versiyonu, Steam aracılığıyla kullanıma sunuldu. 7 Haziran 2012'de Humble Bundle X ile satışa sunuldu.

  To the Moon, birçok ödül için aday oldu, ve 2011'in en iyi bağımsız RPG yapımı olarak seçildi. [1]

  Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

  Doktor Eva Rosalene ve Doktor Neil Watts ölmekte olan hastaların son isteklerini yapmakta olan önemli bir şirkette çalışan çifttir. Bu çift şu anda ölmekte olan Johnny'nin evine giderler ve son isteğini sorarlar karşılığında gerçekten şaşıracakları bir cevap alırlar "Ay'a gitmek istiyorum." Bu çok zor olsa da hiçbir şeyin imkansız olmadığını bilen inatçı çiftimiz Johnny ile beyin teması kurmak için makinelerini getirir ve anılarında dolaşmaya başlar. Johnny'nin gerilimli ve bir o kadar da trajik anılarında gezinirken amaçları basamak basamak daha da geçmişe giderek anılarında bir yere astronot olma fikrini koymaktır. Fakat bu hiç kolay olmayacaktır.

  Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Johnny : Ay'a gitmek isteyen ölmekte olan yaşlı adam.

  River : Johnny'nin gerçek aşkı. Her zaman yanında ornitorenk peluşunu taşır ve origami tavşanlar yapar.

  Dr. Neil Watts: Sigmund Corp şirketinde Eva Roselene ile çalışan oyun tutkunu adam. (Oyunun DLC'sinde River ve Johnny'nin aşkını anlatan piksel oyun yapmaktadır.)

  Dr. Eva Rosalene: Sigmund Corp şirketine Neil Watts ile çalışan kadın. Ayrıca çok hoş zil sesine sahiptir.[2]

  Sigmund Minisode[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyun ayrıca iki bölümden oluşan bir DLC'ye sahiptir. Bu DLC'de Eva Rosalene ve Neil Watts şirkette yılbaşı partisi yapacaklardır bunun sebebi dışarıda kar fırtınası vardır ve üzerine şirketi protesto yapan insanlar da dışarıdadır. Neil anılarda gezinebilen aleti çalar veya ödünç alır. Amacı Eva hakkında daha çok bilgi almaktır. Fakat bu aleti kullanırken bir aksaklık oluşur ve Eva kendi görüntüsünü karşısında görür. DLC'nin üçüncü bölümü de duyurulmuştur. Birinci bölümü 2013'te ikinci bölümü de 19 Şubat 2015'te yayınlanan serinin 3. bölümünün çıkış tarihi henüz belli değildir.

  Devam Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Freebird Games 7 Kasım 2014'te yeni bir oyun yayınladı. Oyunun ismi A Bird Story idi. Oyun yaklaşık 1 saat sürmekte ve To The Moon ile alakası bulunmamaktadır. Fakat bizzat şirket To The Moon serisinin ikinci oyununu DLC ile birleştireceklerini yayınladı. Freebird Games'in kurucusu Kan Gao kurduğu resmi Facebook sitesinde oyunun devamı olacak Finding Paradise[3] adını taşıyan oyunun yapımına başladıklarını söyledi. Serinin yönetmenliğini yapan Kan Gao yine aynı şekilde müziklerini de besteleyecektir. Oyunun çıkış tarihi bilinmemektedir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]