A Bird Story

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
A Bird Story
Yapımcı(lar) Freebird Games
Tasarımcı(lar) Kan Gao
Besteci(ler) Kan Gao
Oyun motoru RPG Maker
Çıkış tarih(ler)i 2014/11/7

A Bird Story, Freebird Games tarafından yapılmış Microsoft Windows, Mac ve Linux'a çıkmış piksel oyundur. Oyun şirketin bir başka oyunu olan To The Moon adlı oyundan öncesinde geçmektedir.

Oyundaki ana karakter To The Moon oyununun bir DLC'si olan Sigmund Minisode'un 2. bölümünde Eva Rosalene ve Neil Watts'ın hastası olacak kişidir.

2. bölümünde Neil Watts ve partneri Eva Rosalene'in hastasının çocukluk hikâyesini anlatmaktadır. Şirket Sigmund Minisode Bölüm 2'yi 19 Şubat 2015 tarihinde çıkarmış fakat A Bird Story'i 7 Kasım 2014 tarihinde satışa sunmuştur.

Oyun To The Moon oyunu ile aynı oyun motoru ile yapılmıştır. RPG Maker motoru bir tür piksel oyunu hazırlama programıdır. Günümüz oyunları RPG Maker serisinin bir programıyla hazırlanmaktadır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun en büyük özelliklerinden biri hiç konuşma olmayışıdır. Freebird Games'in önceki oyunlarında (To The Moon, The Mirror Lied, Do You Remember My Lullaby gibi) konuşma varken bu oyunda olmaması en büyük farklılıktır.

Oyunda küçük bir çocuğu oynamaktayız. Küçük çocuk bir gün hasta, uçamayan bir kuş bulur. Ona acıyarak kendi yaşadığı yurda götürmek ister. Fakat bir sorun vardır. Yurtta evcil hayvan beslemek yasaktır. Küçük çocuk bu oyunda gizliden gizliye kuşu veterinere götürecek ve kuşla biraz da macera yaşayacaktır.

Oyun ortalama olarak bir saat sürmekte ve kısa oyunlar kategorisine girmektedir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun bir puanlama sitesi olan Metacritic'ten profesyonel eleştirmenlerden ortalama 100 puan üzerinden 66 puan, aynı sitede amatör eleştirmenlerden 10 üzerinden 7.4 puan alabilmiştir.

Oyun satışa sunulduğu Steam' de 2.400 kadar incelemeden %86 olumlu not almıştır.