İçeriğe atla

Tiffany'de Kahvaltı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tiffany'de Kahvaltı
Breakfast at Tiffany's
Truman Capote'nin "Tiffany'de Kahvaltı" (Breakfast at Tiffany's) adlı kısa romanının kapağı (Bilgi Yayınevi)
ÇevirmenMeral Alakuş (Bilgi ve Sel)
ÜlkeABD
Dilİngilizce
KonuRomantik
TürRoman
Yayım1958
YayımcıBilgi Yayınevi (Ankara)
Sel Yayıncılık
Medya türü3. Hamur kâğıt, ciltsiz, karton kapak (Bilgi)
2. Hamur kâğıt, ciltsiz, karton kapak (Sel)
Sayfa109 sayfa (Bilgi)
124 sayfa (Sel)
ISBN0-679-74565-3 (özgün)
9789755702797 (Türkçe)
Roman Dizisi (Sel) serisi

Tiffany'de Kahvaltı, Amerikalı yazar Truman Capote'nin 1958'de yayımladığı novella'nın adıdır. Özgün adı Breakfast at Tiffany's olan bu kısa roman Random House yayınevi tarafından yazarın üç kısa hikâyesi ile birlikte tek bir kitap halinde basılmıştı.

Novella, Türkiye'de ilk kez 1966 yılında Bilgi Yayınevi tarafından Meral Alakuş'un Türkçe çevirisiyle ve "Tiffany'de Kahvaltı" adıyla yayımlandı. 2006 yılında ise roman bu kez Sel Yayıncılık tarafından yine aynı adla basıldı.(ISBN 975-570-279-2) Bu baskının da çevirmeni yine Meral Alakuş'tu. Her iki baskının da kapağında romanın 1961 tarihli film uyarlamasından alınmış fotoğraf kareleri kullanılmıştır. Bu fotoğraflar filmde Holly Golightly karakterini canlandıran Audrey Hepburn'ün fotoğraflarıdır.

Bir klasik haline gelmiş bu kısa roman (ya da uzun öykü) Amerikalı roman, öykü ve oyun yazarı Truman Capote'nin (1934-1984) kendi hayatından da izler taşır ve yazdığı romanlar arasında en başarılı olanıdır. Konusu II. Dünya Savaşı'nın son yıllarında yukarı Manhattan'da sosyete çevresinde geçer ve genç bir yazarla çekici, hüzünlü, gizemli, eksantrik ama sorunlu komşusu Holy Golightly arasındaki ilişki anlatılır.

Hayatta tutunamamış iki kaybeden insanın dokunaklı aşk hikâyesinin anlatıldığı "Tiffany'de Kahvaltı", aslında yüzeydeki öforinin neşe ve havailiğin altında yatan derin bir mutsuzluğu örttüğü karamsar bir romandır. Roman adını New York'ta bulunan ünlü ve tarihi bir mücevher dükkânı olan Tiffany's den alır. Romanın kahramanı Holy ne zaman karamsarlığa kapılsa, günün hangi saatinde olursa olsun, soluğu bu mücevhercinin vitrininin önünde alır, ayaküstü kahvesini içip sadviçini yerken pırlantaları seyreder. Böylelikle depresyonundan kurtulmaya çalışır. Bu mağaza temsil ettiği zenginlik ve dinginlikle Holy'e sükûnet veren tek şey olmuştur artık (daha önce uyuşturucuyu bile denemiş faydası olmamıştır).

Sinema uyarlaması

[değiştir | kaynağı değiştir]

Truman Capote'nin 1958 tarihli kısa romanı "Breakfast at Tiffany's", 1961 yılında Blake Edwards tarafından aynı adla sinemaya da aktarıldı. Senaryosunu George Axelrod'un uyarlayıp yazdığı filmin önemli rollerinde Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Buddy Ebsen, Martin Balsam ve Mickey Rooney oynamışlardır. Müziklerini Henry Mancini'nin yaptığı film 2 Oscar almıştı. Film Türkiye'de sinemalarda Çılgınlar Kraliçesi adıyla vizyona girmiştir. Film daha sonraki yıllarda bazı televizyon kanallarında Tiffany'de Kahvaltı adıyla da gösterilmiştir.[1]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Novellanın Sel Yayıncılıktan 2006'da çıkmış diğer Türkçe baskısı.