İçeriğe atla

Thomas Wolsey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Thomas Wolsey
Sampson Strong'un 1610 yılında çizdiği Kardinal Wolsey Portresi
DoğumMart 1473
Ipswich, Suffolk, İngiltere
Ölüm29 Kasım 1530 (57 yaşında)
Leicester, Leicestershire, İngiltere
Ölüm sebebiHastalık
Defin yeriLeicester Manastırı
Etnik kökenİngiliz
Vatandaşlıkİngiltere
Mezun olduğu okul(lar)Oxford Üniversitesi, Magdalen Koleji
MeslekDin adamı, Devlet adamı, Kardinal, Şansölye
DönemVIII. Henry
Yerine geldiğiWilliam Warham
Yerine gelenThomas More
DinHristiyan (Katolik)
Ebeveyn(ler)Robert Wolsey (babası) ve Joan Daundy (annesi)

Thomas Wolsey (Mart 1473[1] – 29 Kasım 1530; bazen Woolsey şeklinde yazılır.) Bir İngiliz Politik figür ve Kardinaldi. İngiltere'de VIII. Henry 1509'da kral olunca Wolsey de Kral'ın almonerı (sağlık sorumlusu) oldu.[2] Kısa zamanda Wolsey'nin ilişkileri kuvvetlendi ve 1514 yılına gelindiğinde ülkedeki her şeyi fiilen kontrol ediyordu ve Katolik Kilisesi'nde olağanüstü güce sahip olmuştu. En yüksek siyasi pozisyon olan Lort Şansölye makamına atandı ve Kral'ın baş danışmanı oldu. Bu mevkiyi hiçbir sınırlamaya maruz kalmadan idare etti ve sıklıkla alter rex yani diğer kral olarak adlandırıldı. Henry'nin Aragonlu Catherine'le olan evliliğinin iptali için yaptığı görüşmelerde başarısız olunca gözden düştü ve devlet unvanları geri alındı. Kilise işlerini yerine getirmek için siyasetten çekilerek, bir unvan olarak elinde tuttuğu ama hükûmette görevliyken ihmal ettiği York Başpiskopos'u görevine döndü. Daha sonra Londra'ya ihanet suçlamalarına cevap vermek üzere çağrıldı —ihanet suçlaması Kral VIII. Henry tarafından gözden düşmüş bakanlara karşı kullanılan bir yöntemdi— fakat Wolsey bu sebeple Londra'ya giderken doğal nedenlerle öldü.

Kilise içinde de Wolsey önemli bir kişiydi. İngiltere'deki en önemli ikinci din adamı olan York Başpiskoposu oldu hatta 1515 yılında Kardinal olarak Canterbury Başpiskoposu'ndan öncelikli konuma erişti.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas Wolsey, 1473 yılı dolaylarında doğdu, Ipswichli Robert Wolsey'nin ve eşi Joan Daundy'nin oğullarıdır.[2] Babasının genelde bir kasap[3] ve bir sığır satıcısı[4] olduğu düşünülür.

Thomas Wolsey, Ipswich Okulu'na yazıldı[5] ve Oxford Üniversitesi'ndeki Magdalen Koleji'nde Teoloji öğrenimi almadan önce Magdalen Kolej Okulu'nda okudu. 10 Mart 1489'da Marlborough, Wiltshire'da Rahip olarak görevlendirildi.[6] ve sonra Oxford'a döndü, önce Magdalen Kolej Okulu üstadı sonra hızlıca ilahiyat dekanı oldu. 1500-1509 yıllarında Somerset'deki Saint Mary Kilisesi'nde ikamet etti fakat büyük ihtimalle 1501'den sonra Centerbury Başpiskobosu'nun vaizi olduğu için burada yaşamamıştır.[7] 1502'de Canterbury Başpiskoposu Henry Deane'in Vaizi oldu, Başpiskopos bir sonraki yıl öldü.[2] Bundan sonra Wolsey ona topraklarının idaresini bırakacak kadar güvenen Sir Richard Nanfan'ın hanesine alındı. Nanfan'nın 1507'deki ölümünden sonra Wolsey, VII. Henry'nin hizmetine girdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Alastair Armstrong, VIII. Henry: Otorite, Ulus ve Din 1509–1540"
  2. ^ a b c "Oxford Sözlüğü Ulusal Biyografi", Thomas Wolsey
  3. ^ İspanyol Kroniği, s.1
  4. ^ G. R. Elton, Tudorların Yönetimindeki İngiltere: Üçüncü Baskı (London: Routledge, 1991), s. 74
  5. ^ Thomas Wolsey (1473–1530), kraliyet bakanı, York Başpiskoposu ve Kardinal, Ulusal Biyografi Sözlüğü'nde Sybil M. Jack tarafından.
  6. ^ "St Peter's Kilisesi". sleepymyf. openplaques. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 
  7. ^ "Church of Saint Mary". Images of England. English Heritage. 14 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2008.