Therese Brunsvik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Therese Brunszvik
Therese Brunsvik'in büstü

Therese Brunsvik ya da Kontes Therese [von] Brunsvik (Macarca Teréz Brunszvik, İngilizcede Therese Kontes von Brunsvik veya Brunswick olarak anılır) (27 Temmuz 1775, Pozsony, Macaristan Krallığı - 23 Eylül 1861, Peşte, Macaristan Krallığı) bir Macar soylu üyesi ve pedagog.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Macar kontu Antal Brunszvik ve annesi İmparatoriçe Maria Theresia'nın nedimesi olan Elisabeth Freiin Wankel von Seeberg'in dört çocuğundan en büyüğüydü.[1][2]

Robert Owen'ın 1816'da İskoçya'nın New Lanark kentindeki ilk anaokulu örneğini inceledikten sonra 1 Temmuz 1828'de ülkesine dönerek anaokullarının kurulmasını sağlayarak bu alanda dünyadaki öncülerden biri oldu.[3][4] Kısa süre sonra okul öncesi kurumu Macaristan başta olmak üzere tüm dünyada ünlü oldu ve Macaristan'daki okulların aynısı birçok ülkede uygulanmaya başladı.

Therese Brunsvik müzikal olarak çok yetenekliydi. 6 yaşındayken şato konserlerine katılmasına ve Antonio Rosetti için piyano çalmasına izin verildi. Güzel bir alto sesi olduğu için resitallerde ve konserlerde şarkı söyledi. Ayrıca Fransızca, İngilizce ve İtalyanca konuşup, yazabiliyordu.

Alman klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven, Çekya Opava'da gittiği bir ziyarette Therese Brunswick ile tanıştıktan sonra onu öğrencisi olarak kabul etmiştir. Ludwig van Beethoven daha sonra 24 No'lu Piyano Sonatı'nı (F majör, Opus 78'de) Brunsvik'e adamıştır. Beethoven’in Therese ile evlenme isteği, 1800 yılında soylu bir ailenin kızı olan, piyano öğrencisi Giulietta Guicciardi ile evlenmesini de engelleyen; mesleğinin ve sınıf farkının yarattığı nedenler sebebiyle gerçekleşmedi.

Beethoven'ın "Ölümsüz Sevgiliye" adındaki mektubunun Kontes Teherese'ye yazdığı iddia edilir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Immortal Beloved Riddle Reconsidered". 2 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Duncker & Humblot, Berlin 1955". 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Public Preschool Education In Hungary: A Historical Survey, 1980
  4. ^ Vag (March 1975). "The Influence of the English Infant School in Hungary". International Journal of Early Childhood. Springer. 7 (1): 132-136. doi:10.1007/bf03175934. 
  5. ^ La Mara (1909) [Ida Maria Lipsius]: Beethovens Unsterbliche Geliebte. Das Geheimnis der Gräfin Brunsvik und ihre Memoiren. Leipzig: Breitkopf & Härtel.