İçeriğe atla

Theatre of Tragedy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theatre of Tragedy
Genel bilgiler
Başladığı yerStavanger, Norveç
TarzlarDeath metal, Doom metal, gothic metal (İlk Dönem)
Industrial metal, electropop (Orta dönem)
Gothic metal (Son Dönem)
Müzik şirketiAFM / Candlelight (2006–10)
Nuclear Blast (2000–05)
Massacre/Century Media (1995–99)
Resmî siteResmi Websitesi
ÜyelerRaymond Rohonyi
Nell Sigland
Frank Claussen
Vegard K. Thorsen
Lorentz Aspen
Hein Frode Hansen
Eski üyelerLiv Kristine
Tommy Lindal
Tommy Olsson
Pål Bjåstad
Geir Flikkeid
Eirik T. Saltrø

Theatre of Tragedy, 1993 ve 2010 yılları arası aktif olan Norveçli müzik grubu.[1]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Theatre of Tragedy 1992 yılında vokalist Raymond István Rohonyi ve gitaristler Pål Bjåstad ve Tommy Lindal tarafından kuruldu. Baterist Hein Frode Hansen Phobia adlı grubundan yeni ayrılmış ve beraber çalışmak için yeni bir proje arıyordu. Bir arkadaşı Hein'a Suffering Grief adında bir grubun yeni bir baterist aradığını söyleyip ve grupla iletişime geçtikten sonra, grubun kadrosuna dahil oldu. Suffering Grief, vokalist Raymond István Rohonyi ve gitaristler Pål Bjåstad ve Tommy Lindal'dan oluşuyordu. Bas gitarisleri yoktu ama Eirik T. Saltrø'yla konserlerde çalması için anlaşmışlardı.

Prova yapabilecekleri bir yer bulduktan sonra, grup Lorentz Aspen'in bestelediği birkaç piyano aranjmanının üzerinde çalışmaya karar verdi. Vokallerin çoğu saf brutal vokaller'den oluşuyordu.

Grup, ilk şarkıları Lament of the Perishing Roses'ı besteledikten sonra, isimlerini önce La Reine Noir (Siyah Kraliçe) ve daha sonra da Theatre of Tragedy (Trajedi Tiyatrosu) olarak değiştirdi. Akabinde Liv Kristine'i bir şarkıda vokal yapması için davet eden grup, ivedilikle gruba kalıcı olarak dahil olması için kendisine teklif götürdü.

1994 yılında ilk demolarını kaydettiler ve 1995'te ilk albümleri Theatre of Tragedy yayınlandı. Bunları 1996'da Velvet Darkness They Fear ve 1997'de, bir önceki albümde yayınlanmayan kayıtların da bulunduğu, A Rose for the Dead EP'si takip etti. 1998'de kaydettikleri ve tartışmasız en iyi çalışmaları olarak sayılan Aégis albümünün yayınlanmasıyla, grup kariyerinin doruk noktasına ulaştı.

2000'de yayınladıkları Musique albümünde daha önceki albümlerde geliştirdikleri gotik metal tarzından tamamen uzaklaştı. Sert gitarlar ve erken dönem modern İngilizcesiyle yazılmış sözlerin yerini artık electropop ve endüstriyel etkileşimli metal almıştı. Gelen tepkiler çok karışıktı, bazı eski hayranlar grubun yeni müzikal yönü konusunda anlaşılabilir bir şaşkınlık yaşarken, grup yeni bir hayran kitlesi de kazanmış oldu.

2002'de çıkan Assembly ile, grup bir önceki albümdeki müzikal yoluna devam etti. Bu albüm grubun uzun süredir stüdyo gitaristliğini yapan Vegard K. Thorsen'in grubun resmi kalıcı üyesi olarak çaldığı ilk albümüdür.

Grubun ilk vokalisti Liv Kristine

Ağustos 2003'te, grup websitesinde yayınladıkları resmi bir açıklamada[2] Liv Kristine ile yollarının "köprü kurulamayacak müzikal farklılıklar" sebebiyle ayrıldığını açıkladı.

Aynı yıl The Crest grubunun vokalisti Nell Sigland Theatre of Tragedy'ye katıldı. 2004'te Pain, Sirenia and Tiamat ile birlikte vokallerde Sigland'ın sahne aldığı kısa bir turneye çıkıldı.

Grup altıncı stüdyo albümleri Storm'u 24 Mart, 2006'da piyasaya sürdü ve hemen ardından alt grubun Gothminister olduğu bir Avrupa turnesi yapıldı. Albümün ismini taşıyan şarkı single 24 Şubat, 2006'da yayınlandı.

Theatre of Tragedy 2 Ekim, 2008'de 15.yılını kutladı. Aralık 2008'de MySpace sayfalarında "Frozen" isminde yeni bir şarkılarından bir kesit yayınladılar.

Haziran 2009'da yeni albümlerinin ismininin Forever Is The World olacağını açıklayan grup, Aégis albümündeki tarzlarına doğru tekrar yöneldikleri yedinci albümlerini 21 Eylül, 2009'da Avrupa'da yayınladı. Albümün özel bir turne versiyonu 12 Mart, 2010'da yayınlandı. Bu özel baskı, "Addenda EP" olarak bilinen ve daha önce yayınlanmış şarkılar ve kayıt provalarının bulunduğu ikinci bir CD ile satıldı.

Theatre of Tragedy 2 Ekim, 2010'da, daha sonra hayranlarının desteğiyle yapılan Last Curtain Call DVDsinin de çekimlerinin yapıldığı, Forever is the World turnesinin son ayağına ev sahipliği yapan ve aynı zamanda grubun kurulduğu şehir olan Stavanger'deki konseri sonrası dağıldı.

Grup Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Kadro
Eski Üyeler
 • Pål Bjåstad – Gitar (1992–1995)
 • Tommy Lindal – Gitar (1993–1997)
 • Eirik T. Saltrø – Bas Gitar (1993–2000)
 • Liv Kristine Espenæs Krull – Vokal (1993–2003)
 • Geir Flikkeid – Gitar (1995–1997)
 • Tommy Olsson – Gitar (1997–1999)
Turne Müzisyenleri
 • Mathias Röderer - Gitar (1996)
 • Bjørnar Landa – Gitar (2006)
 • Erik Torp – Bas Gitar (2010)

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri
Konser Albümleri
DVD
EP
Single

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The End". Pages of Tragedy. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 2. ^ "BLABBERMOUTH.NET". 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]