The Wanted

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Wanted
Genel bilgiler
Başladığı yerİngiltere
TarzlarDans-pop, Pop
Etkin yıllar2009-günümüz
Müzik şirketiGeffen Records, Island Records, Mercury Records
İlişkili hareketlerLawson, Dappy, Union J, Rita Ora, Britney Spears
Resmî sitewww.thewantedmusic.com
ÜyelerMax George
Jay McGuiness
Siva Kaneswaran
Tom Parker
Nathan Sykes

The Wanted, 2009 yılında İngiliz ve İrlandalı 5 erkek sanatçıdan oluşmuştur. İngiltere merkezli olan grup; Max George, Siva Kaneswaran, Jay McGuiness, Tom Parker ve Nathan Sykes'tan oluşmaktadır. Grup Island Records ve Amerika'da Mercury Records'a bağlıdır. Scooter Braun grubun menajeridir.

İlk albümleri The Wanted 25 Ekim 2010 tarihinde çıkmıştır. Albüm İngiltere listelerinde 4 numaraya kadar çıkmayı başarmıştır. Albümün ilk single parçası All Time Low İngiltere'de 1 numaraya, ikinci single parçası Heart Vacany 2 numaraya ve 3. single parçaları Lose My Mind 19 numaraya kadar ulaşmıştır.[1] Albüm İngiltere'de Platin Plak kazanmıştır.

Grubun 2.albümleri Battleground 4 Kasım 2011'de yayınlanmıştır ve albüm İngiltere'de 5,İrlanda'da 4 numaraya kadar ulaşmıştır.Albümün çıkış parçası "Gold Forever" UK Singles Chart'ta 3 numaraya kadar gelmiştir.2.çıkış parçaları Glad You Came İngiltere'de 2 hafta, İrlanda'da 5 hafta boyunca 1 numarada kalmıştır.[1][2] Albümün 3. single parçaları Lightning İngiltere'de 2 numaraya, 4.single parçaları Warzone'da 21 numaraya kadar ulaşmıştır.

2012'de grup ABD ve Kanada'da başarılar göstermiştir.Glad You Came 3 milyon satarak Billboard Hot 100 listesinde 3 numaraya ulaşmış ve Amerika'da en çok indirilen 7.şarkı olmuştur.[3] Chasing The Sun ise Billboard [4]Hot Dance Club Songs listesinde 1 numaraya ulaşmıştır.

2013'te grup E! kanalında The Wanted Life adlı kendilerine ait bir TV programı yayınlayacaklarını duyurdu. Program grubun Los Angeles'taki yaşamını,3.albüm kayıtlarını,dünya turu hazırlıklarını,günü gününe yaptıkları tuhaflıkları içeriyor. Program The Wanted'ın dünyasına dürüst bir bakış açısı sağlayacak.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşum ve İlk Albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup 2009 yılında Jayne Collins tarafından düzenlenen 1000 kişinin katıldığı bir toplu seçmeler ile oluşturulmuştur.Seçmeler 9 ay boyunca sürdü ve aslında grup sadece Max George, Tom Parker ve Nathan Sykes'tan oluşturulmuştu.Jay Mcguiness ve Siva Kaneswaran gruba sonradan dahil edilmiştir.

Grup kurulduktan kısa bir süre sonra Guy Chambers, Taio Cruz ve Steve Mac ile ilk albüm çalışmalarına başladı.Grup albümdeki 13 şarkının 5'ini yazarlarla birlikte yazmışlardır.İlk single parçaları All Time Low Steve Mac (aynı zamanda prodüktör), Wayne Hector ve Ed Drewett tarafından yazılmıştır.Şarkı İngiltere'de 1 numaraya ulaşmış ve UK Top 40'ta 17 hafta kalmıştır.Grubun ikinci single parçası Heart Vacancy 17 Ekim 2010'da yayınlanmış ve şarkı yine Wayne Hector tarafından yazılmıştır.Şarkı UK Singles Chart'ta 2 numaraya ulaşmıştır.Grubun 3.single parçası Lose My Mind şarkısını X Factor'de sahnelediler ve şarkı daha sonra UK Singles Chart'ta 19 numaraya kadar yükseldi.Grubun ilk albümü The Wanted 25 Ekim 2010'da yayınlandı.Albüm İngiltere listesinde 4 numaraya kadar ulaştı ve İngiltere'de Platin Plak kazandı.

Grup 28 Mart ve 15 Eylül 2010'da Behind Bars Tur adı altında 20 Britanya şehirlerinde 15 gün boyunca konserler verdiler.Grup Lawson, Twenty Twenty veStarboy Nathan tarafından desteklendi.

2011:Battleground[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup Ocak 2011'de 2. stüdyo albümü çalışmalarına başladı. Albümdeki şarkı yazarları: Steve Mac, Wayne Hector, Ed Drewett, Diane Warren and Guy Chambers'tır. Albümün ilk single parçası "Gold Forever" Comic Relief'in de desteğiyle 13 Mart 2011'de yayınlandı. Şarkı UK Singles Chart'ta 3 numaraya kadar yükseldi. Ağustos 2011'de grup 2. single parçaları "Glad You Came"'i yayınladılar. Şarkı grubun ikinci 1 numarası oldu ve şarkı zirvede 2 hafta, UK Top Ten'de 6 hafta kaldı. Şarkı ayrıca İrlanda'da 1 numaraya yükseldi ve listelerde 5 hafta boyunca kaldı. "Glad You Came" aynı zamanda bazı Avrupa bölgeleri ve Avusturya'da şarkı listelerine girdi.Albümün 3. single parçaları "Lightning" 16 Ekim 2011'de yayınlandı, şarkı İngiltere'de 2'ye İrlanda'da ise 5 numaraya kadar yükseldi. Grubun 2. albümü Battleground İngiletere'de 7 Aralık 2011'de yayınlandı. Albüm UK listelerine 5'ten, İrlanda'da ise 4 numaradan giriş yapmıştır. 4. single "Warzone" 26 Aralık 2011'de yayınlanmış, şarkı radyolara Aralık ayından önce verilmiş ve klip yayınlamıştır.Grubun ikinci albümü Battleground İngiltere'de 7 Aralık 2011'de yayınlandı.Albüm İngiltere'de 5 numaraya,İrlanda'da 4 numaraya kadar yükselmiştir.İngiltere'de Platin plağında sahibi olmuştur.

2012:The Wanted:EP ve Uluslararası Yükseliş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup 15 Şubat ve 9 Mart 2012'de The Code Tur adı altında arena konserleri vermişlerdir. Tur 16 gün boyunca,13 İngiltere,İskoçya,Wales,İrlanda ve Kuzey İrlanda şehirlerinde gerçekleşmiştir.#TheCodeTur ve T.W.A. T olarak da biliniyor.

Grup promosyon amaçlı Amerika'da 17 Ocak ve 8 Şubat arası radyo ve kulüp turuna çıktı.10 gün süren turda,grup Glad You Came şarkısını ABD'de yayınladı.Şarkı 3 milyon satarak Billboard Hot 100 listesinde 3 numaraya ulaştı ve şarkı ABD'de en çok indirilen 7.şarkı oldu.Ayrıca Gold Forever,Heart Vacancy veLightning'de ABD'de promosyon amaçlı yayınlanmıştır.Chasing The Sun grubun resmi olarak Amerika'da yayınlanmış ikinci single parçası oldu.ŞarkıBillboard Hot 100 listesinde 70 numaraya, Hot Dance Club Songs listesinde 1 numaraya ulaşmıştır.Grubun ABD'deki ilk albümü The Wanted (EP) Nisan 2012'de yayınlandı ve Amerika'da 7,Kanada'da 8 numaraya ulaşmıştır.

Grup İngiltere de dahil olmak üzere T4 on the Beach, V Festival ve iTunesFestival'de konserler vermişlerdir. Grup Kanadalı şarkıcı Justin Bieber tarafından desteklenmiş ve Bieber ile 8-9 Ekim'de Brezilya'daki konserinde sahne almıştır. Ayrıca grup Britney Spears'ın Femme Fatale turunda 6 Kasım Manchester Evening News Arena konserinde sahneye çıkmıştır. 9 Kasım 2011'de grup ilk ve ikinci albümlerinin şarkılarından oluşan toplama bir albüm EP versiyonunu yayınladılar ve albüm için Example tarafından yazılmış "Chasing The Sun" ve Rihanna düeti olan "Jealousy" şarkısı kaydedildi. Grup 22 Mayıs 2012'de Q102's Springle Ball konserinin açılışını yaptı ve "All Time Low", "Lightning", "Chasing The Sun" ve "Glad You Came" şarkılarını seslendirdiler.Konserdeki sahne alan diğer sanatçılar Cody Simpson, Austin Mahone, Chiddy Bang, Chris Renee, Hot Chelle Rae, Carly Rae Jepsen, Enrique, Train ve Flo Rida'dır. Grup 14 Haziran 2012'de New York City's Beacon Theater'da FUSE Tv'den de canlı olarak yayınlanan bir konser gerçekleştirdi ve konserde ayrıca Taio Cruz da sahne aldı.Grup promosyon amaçlı Avustrulya'da konserler düzenledi.

2013-Günümüz: Word Of Mouth ve The Wanted Life[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup 2.stüdyo albümleri Battleground'u 4 Kasım'da yayınladıktan kısa süre sonra Kasım 2011'de 3.stüdyo albümleri için çalışmalara başladı.Mayıs 2012'de albümün ilk single parçası ve The Wanted (EP)'nin 3.single parçası "Chasing The Sun"'ı yayınladılar.O sıralar grup "Satellite" şarkısının da tanıtımlarını yaptı.Ağustos 2012'de grup Los Angeles'ta albümün yeni şarkısı "I Found You"'ya klip çektiler.Ancak Ekim 2012'de farklı bir klip yayınlandı.Grup daha sonra Los Angeles'ta çekilen klibin diğer single parçası için olduğunu belirtti."I Found You" 5 Kasım 2012'de albümün 2.single parçası olarak yayınlandı.

Grup Eylül 2012'de yeni albümde düetler olacağını onayladı ve bu isimlerin Pitbull, Chris Brown,Rita Ora,LMFAO ve Dappy olduğunu açıkladı.Kasım 2012'de grup albümün orijinal tarihinin 3 Aralık 2012'den Şubat 2013'e ertelendiğini açıkladı, bunun arkasındaki nedenin ise albümün mükemmel olmasını istedikleri ve bazı şarkılarda oynama yapmaları olduğunu belirttiler.

Şubat 2013'te grup Sonbahar 2013'te yayınlanacak kendi programları The Wanted Life'da yer alacaklarını duyurdu. Programın prodüktörü Ryan Seacrest'tır. Program Amerika'da 2 Haziran 2013'te E! kanalında yayınlandı. Nisan 2013'te grup şarkıcı Rihanna'nın adını verdikleri Walks Like Rihanna şarkısını albümün 3.single parçası olarak yayınlayacaklarını duyurdu.Şarkı 23 Haziran 2013'te yayınlandı.Şarkı UK Singles Chart'a 4 numaradan giriş yaptı ve zirveye ulaştı.

9 Ağustos 2013'te grup yeni albümleri Word Of Mouth 'un 23 Eylül'de yayınlanacağını duyurdu ve albümden We Own The Night şarkısını yayınladı.Kısa bir süre albümün mükemmel olmasını istedikleri için 5 Kasım Tarihine ertelediler.Ve ardından albümün 5.Single Parçası olan 'Show Me Love' yayınlandı

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Max George[değiştir | kaynağı değiştir]

Maximillian "Max" Alberto George (d. 6 Eylül 1988 Manchester), şarkıcı olmadan önce Preston North End takımında futbolcuydu ve takımla 2 yıllık bir sözleşmesi bulunuyordu. Max, The Wanted grubundan önce Avenue grubunun üyesiydi, grup Jonathan Lloyd, Scott Clarke, Ross Candy, Jamie Tinkle ve Max'den oluşuyordu. Grup, 2006'da X Factor yarışmasına katıldı elemelerden geçerli oyu alan grup Louis Walsh'un eğitim kampına katıldı, orada kurallara uymadıkları gerekçesiyle sözleşmeleri iptal edildi. Daha sonra grubun herhangi profesyonel yarışmaya girmesi yasaklandı. Avenue kendilerinin başarısız olduklarını ve Max de XFactor'ün suçunun olmadığını söylemiştir. Gruba daha sonra Jamie Tinkle yerine Andrew (Andy) Brown (şimdiki Lawson grubu üyesi) katılmıştır, grup X Factor'dan sonra "Last Goodbye" şarkısıyla bazı başarılar elde etmiştir. Şarkı UK Single Charts'ta 50 numaraya kadar yükselmiştir. Sonrasında "Can You Feel It?" şarkısını yayınlamışlardır. Grup 2009 Nisan'ında dağılmıştır. 2008'de Max halen grubun üyesiyken İngiliz gay dergisi AXM'nin kanser araştırmalarına destek için hazırladığı Çıplak Sayı kapağına çıplak poz vermiştir. Max İngiliz aktris Michelle Keegan ile nişanlıydı ve Michelle ile The Wanted konserlerinden birinde tanışmıştı fakat 2012'nin Temmuz ayında Max ve Michelle çiftinin ayrıldığı resmi olarak açıklanmıştır.

Nathan Sykes[değiştir | kaynağı değiştir]

Nathan James Sykes (d.18 Nisan 1993Abbeydale, Gloucester) annesi, kız kardeşi ve müzik öğretmeniyle büyümüştür. 6 yaşında şarkı söylemeye başlamış ve ilk performansını 6 yaşında yapmıştır. 11 yaşında Sylvia Gençler Tiyato Okulu'na gitti. Nathan performanslar sergilemeye devam etti ve 2003'te Britney Spears's Karaoke Kriminals da dahil olmak üzere birçok yarışmayı kazanmıştır. 2008'de Bristol'deki Live and Unsigned müzik yarışmasında performans sergilemiştir. Nathan Norveç'te düzenlenen 2004 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'nda İngiltere'yi temsil etmiştir. İngiliz finali elemelerinde "Born to Dance" şarkısını seslendirmiş ve 3. olmuştur.

Nisan 2013'te 1 aylık sesini dinlendirme sürecinden sonra,Nathan'ın 20.doğum gününde Los Angeles'ta boğaz ameliyatı geçirdiği bildirildi.Nathan'ın durumu tam olarak açıklanmamışken bazı basın açıklamalarına göre ses tellerinde kanama olduğu duyuruldu.Bu arada grup Nathan düzgün bir ameliyat süreci geçirene kadar promosyonları Nathan'sız yapacaklarını duyurdu.Bu arada grubun temsilcisi ameliyatla ilgili şunları yayınladı:

"Biz The Wanted grubundan Nathan Sykes'ın 18 Nisan 2013'te Los Angeles'ta boğaz ameliyatı geçirdiğini onaylıyoruz.Nathan'ın şirketi ve yöneticileri mümkün olabilecek en iyi tedaviyi almasını sağlayacak ve gerekli zamanı ona verecektir.Grubun diğer 4 üyesi dünya çapındaki tanıtımlarına devam edecektir."

Haziran 2013'te The Wanted,Nathan ile Capital Fm'in Summertime Ball festivalinin açılışını yaptı.Grup başta birkaç şarkıyı Nathan olmadan söyledi ve Nathan sahneye I Found You solosu ile çıktı.Ve şarkının ardından Nathan sahnede "Geri dönmek iyi hissettiriyor" dedi.

Siva Kaneswaran[değiştir | kaynağı değiştir]

Siva Kaneswaran (d. 16 Kasım 1988 Dublin), Sri Lankalı babası, İrlandalı annesi, ikiz kardeşi Kumar ve 6 kardeşiyle büyümüştür. Siva 16 yaşında modelliğe başlamış, çeşitli reklamlarda rol almış ve Storm model ajansıyla bir sözleşme imzalamıştır. Siva 5 Mart-23 Nisan 2008 yılları arasında Rock Rivals'ın 8 bölümünde kardeşi ile birlikte rol almıştır. Siva, Carson Coombs'u, kardeşi Kumar da Caleb Coombs'u canlandırmıştır. Kardeşler ayrıca Max Amca adlı dizinin Max Amca Tenis oynuyor (11 Ağustos 2008) bölümünde kısa bir rol almışlardır. Kaneswaran model kampanyaları aracılığıyla keşfedildi ve sonuç olarak gruba katıldı.Siva'nın sevgilisi tasarımcı Nareesha McCaffrey'dir.

Jay McGuiness[değiştir | kaynağı değiştir]

James "Jay" McGuiness (d. 24 Temmuz 1990 Newark, Nottingham), Newark'taki Holy Trinity Roman Catholic Okuluna katıldı. 13 yaşında Charlotte Hamilton dans okuluna gitti. Tom adında bir ikizi ve 3 kardeşi vardır.

Tom Parker[değiştir | kaynağı değiştir]

Thomas "Tom" Anthony Parker (d. 4 Ağustos 1988 Bolton), 16 yaşında gitar çalmayı öğrenmiştir. X Factor yarışmasına katıldı ancak ilk elemeleri geçemedi. Manchester Metropolitan Üniversite'sinde Coğrafya bölümünü okudu. Ama müzik kariyeri için okulu bıraktı. Tom, The Wanted'dan önce 2009'da Take That grubunun devamı olan Take That II ile Kuzey İngiltere'deki turlarına katıldı. The Wanted dağıldıktan sonra DJ/Producer olarak hayatına devam etmiştir. Şarkıcı, beyin tümörü sebebiyle 2022 Mart ayında beyin kanseri nedeniyle ölmüştür.[5]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri

EP's

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup haftalık sosyal etkinliklerini,özel performanslarını ve sahne arkası görüntülerini her hafta Çarşamba günü #WantedWednesday videolarını kendi Youtube hesaplarında paylaşmaktadır.

Turneler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Behind Bars grubun ilk turnesidir. Turne biletleri satışa çıkmadan birkaç hafta içinde tükenmiştir. Turne 26 Mart 2011'de başlamış ve 15 Nisan'da sona ermiştir. Turne kapsamı boyunca 16 günde 12 farklı şehirde konserler verilmiştir.

Set List

Tour set list[6]

 1. Behind Bars
 2. Lose My Mind
 3. Weakness
 4. Personal Soldier
 5. Let's Get Ugly
 6. A Good Day for Love to Die
 7. Hi & Low
 8. Golden
 9. Animal (Neon Treescover)
 10. Iris (Goo Goo Dollscover)
 11. Heart Vacancy
 12. Lightning
 13. Say It on the Radio
 14. Dynamite / Higher / Dirty Picture / Break Your Heart (Taio Cruz song)(Taio Cruz medley)
 15. Made
 16. Replace Your Heart
 17. Gold Forever
 18. All Time Low
 19. Glad You Came

Grup 16 Aralık 2011'de Amerika'da Ocak ve Şubat ayında 10 gün sürecek bir turneye çıkacağını duyurdu.

Grup Şubat ve Mart 2012'de İngiltere ve İrlanda'da ilk arena turuna çıkacaklarını duyurdu. Tur #TheCode ve T.W.A. T. olarak biliniyor.

Ödüller ve Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Year Nominee Award Category Result Ref
2010 The Wanted Virgin Media Music Awards Best Newcomer Adaylık [7]
Best Group Adaylık [8]
4Music Awards Hottest Boys Kazandı [kaynak belirtilmeli]
Biggest Breakthrough Kazandı [kaynak belirtilmeli]
"All Time Low" Best Video Adaylık [9]
2011 Brit Awards Best British Single Adaylık [10]
The Wanted Arqiva Awards Best Breakthrough Kazandı [11]
BBC Radio 1 Teen Awards Best British Music Act Kazandı [12]
2012 "Glad You Came" Brit Awards Best British Single Adaylık [13]
Teen Choice Ödülleri Choice Summer Song Adaylık
The Wanted Choice Music: Breakout Group Adaylık
Choice Summer Music Star: Group Adaylık
Choice Music Group Adaylık
MTV Video Müzik Ödülleri Best New Artist Adaylık
American Music Awards Favorite Band, Duo Or Group Adaylık
2013 People's Choice Awards Favorite Breakout Artist Kazandı [14]
Virgin Media Music Awards Best Group Kazandı [15]
Canadian Radio Music Awards International Group Of The Year Adaylık
Nickelodeon UK Kids' Choice Awards Favourite UK Band Adaylık
Radio Disney Music Awards Best Music Group Adaylık
Teen Choice Ödülleri Choice Music Group Adaylık
Teen Choice Ödülleri Choice TV Male Reality Star Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 27 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 
 5. ^ Waddell, Lily (30 Mart 2022). "Tom Parker dead: The Wanted star dies aged 33 after cancer". www.standard.co.uk (İngilizce). 3 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2022. 
 6. ^ "The Wanted Concert Setlist". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2012. 
 7. ^ "Virgin Media Music Awards - Best Newcomer". Virgin Media. 4 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2011. 
 8. ^ "Virgin Media Music Awards - Best Group". Virgin Media. 4 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2011. 
 9. ^ "4 Music Video Honours". Industry Music Group. 26 Ekim 2010. 25 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2011. 
 10. ^ "BRIT Awards 2011: Cheryl Cole, Matt Cardle, The Wanted and Katy Perry all nominated". OK! Magazine. Northern and Shell Media. 13 Ocak 2011. 11 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2011. 
 11. ^ "The Arqiva awards 2011". 16 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2011. 
 12. ^ "BBC - Teen Awards - 2011 - Winners". 17 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2012. 
 13. ^ Millar, Paul (12 Ocak 2012). "Brit Awards 2012 nominations: Florence + the Machine, Coldplay, more". Digital Spy. Hearst Magazines UK. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2012. 
 14. ^ "People's Choice Awards 2013 Nominees - PeoplesChoice.com". CBS. 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2013. 
 15. ^ "The Wanted win best group award". Independent.ie. 13 Şubat 2013. 19 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]