The Molly Maguires (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
The Molly Maguires
Filmin özgün sinema afişi
Yönetmen Martin Ritt
Yapımcı Martin Ritt
Walter Bernstein
Senarist Walter Bernstein
Oyuncular Sean Connery
Richard Harris
Müzik Henry Mancini
Görüntü yönetmeni James Wong Howe
Sanat yönetmeni Tambi Larsen
Darrell Silvera
Kurgu Frank Bracht
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1970,ABD
Süre 124 dakika
Dil İngilizce
Bütçe US$ 11.000.000[1]
Hasılat US$ 2.200.000[1]

The Molly Maguires, 1970 ABD yapımı filmdir. Arthur H. Lewis’in romanından uyarlanan filmde yönetmenlikte Martin Ritt, başrollerde ise Sean Connery ile Richard Harris görev yapmıştır.

19. yüzyılın sonlarına doğru ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki maden ocaklarında geçen dramada işçiler arasında patrona karşı örgütlenen Molly Maguires adlı İrlanda asıllı bir örgüte sızmaya çalışan Pinkerton ajanının macerası konu edilir. Gerçek bir hikayeden esinlenen filmde sosyal adalet isteyen Molly Maguires liderinin hayatı öne çıkartılır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Maden işçileri arasında örgütlü gizli bir örgüt olan Molly Maguires çok zor şartlarda çalışmayı dayatan patronlara karşı Pennsylvania'da mücadele etmektedir. Jack Kehoe (Sean Connery) öncülüğünde patronlardan öç almak için maden ocağını dinamitlerler. Patronlar açısından artık çok can sıkıcı hale gelen örgütü ortadan kaldırmak için örgüte gizli bir ajanın sızdırılması planlanır. Pinkerton ajanı James McParlan bu görevle kasabaya gelir. Kendisi de İrlandalı kökenli olan ajan örgütün içine sızacak ve örgütü çökertmeye çalışacaktır.

Değerlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin açılış sahnesi 14 dakika 51 saniye boyunca sürer. Bu süre zarfında Mancini'nin bestelediği üç eser peşpeşe çalınır ve hiç replik yoktur. Filmin çekilmiş olduğu Pennsylvania'daki Eckley kasabası 1870'li yıllardan bu yana çok az değişikliğe uğramış bir yerleşim yeridir. 1969 yılındaki çekimlerde sadece kentteki elektrik hatları yeraltına alınmış ve antenler kaldırılmıştır. Film sayesinde üne kavuşan kasaba yıkılmaktan kurtulmuş ve madencilik müzesi haline getirilmiştir. Filmde ayrıntılı olarak gösterilen kömür kırıcı film için inşa edilmiştir ve bugün hala ayaktadır.

Filmin müzikleri Henry Mancini tarafından bestelenmiş ve geleneksel İrlanda ezgilerinden esinlenmiştir. Dönemi için oldukça büyük bütçeli bir film olsa da beklenen gişe başarısı yakalanamamıştır.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Tambi Larsen ve Darrell Silvera 1970 yılı Akademi Ödüllerinde En İyi Sanat Yönetmeni Akademi Ödülüne aday gösterilse de ödülü kazanamayacaklardır.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b İlgili bütçe/hasılat bilgisi (İngilizce) 29 Kasım 2011 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Filmle ilgili New York Times bilgisi (İngilizce) 29 Kasım 2011 tarihinde erişilmiştir
  3. ^ Bu daldaki Akademi Ödülünü General Patton filmi almıştır

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]