Hud (film, 1963)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hud
YönetmenMartin Ritt
YapımcıIrving Ravetch
Martin Ritt
SenaristIrving Ravetch
Harriet Frank Jr.
OyuncularPaul Newman
Melvyn Douglas
Patricia Neal
Brandon deWilde
MüzikElmer Bernstein
Görüntü yönetmeniJames Wong Howe
KurguFrank Bracht
StüdyoSalem-Dover Productions
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i29 Mayıs 1963 (1963-05-29)
Süre112 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$2.35 million[1] or $1.6 million[2]
Hasılat$10 million[1]

Hud, Martin Ritt'in yönettiği ve başrollerini Paul Newman, Melvyn Douglas, Brandon deWilde ve Patricia Neal'ın paylaştığı 1963 Amerika yapımı western filmidir. Ritt ve Newman'ın yeni kurulan şirketi Salem Productions tarafından yapıldı ve bu onların Paramount Pictures için ilk filmleriydi. Hud, Claude, Texas da dahil olmak üzere Texas Panhandle'da çekildi. Senaryosu Irving Ravetch ve Harriet Frank Jr. tarafından yazıldı ve Larry McMurtry'nin 1961 tarihli Horseman, Pass By adlı romanına dayanıyordu. Filmin baş karakteri Hud Bannon, orijinal senaryoda küçük bir karakterdi, ancak başrol olarak yeniden düzenlendi. Ana karakteri bir anti-kahraman olan Hud, daha sonra revizyonist bir western olarak tanımlandı.

Film, ailenin sığır çiftliğini riske girdiği bir şap hastalığı salgını sırasında, ilkeli aile reisi Homer Bannon ile vicdansız ve kibirli oğlu Hud arasında devam eden çatışmaya odaklanır. Homer'ın torunu ve Hud'un yeğeni Lonnie, bu çatışmada hangi karakteri izleyeceğini seçmek zorunda kalır.

Hud, Venedik Uluslararası Film Festivali'nde prömiyer yaptı. Sinemalarda gösterime girdiğinde beğenildi ve ticari bir başarı elde etti. Yedi Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve üçünü kazandı; Patricia Neal En İyi Kadın Oyuncu, Melvyn Douglas En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve James Wong Howe En İyi Siyah Beyaz Sinematografi dalında Akademi Ödülü kazandı. Howe'un alan yaratmak için kontrast kullanması ve siyah-beyaz seçimi eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılandı. Daha sonraki incelemelerde, film ek övgüler aldı. 2018 yılında film, Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Arşivi'ne dahil edildi.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b The Numbers 2013.
  2. ^ Lamont, John (1990). "The John Ashley Filmography". Trash Compactor (Volume 2 No. 5 bas.). s. 26. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]