The Commons

Vikipedi, özgür ansiklopedi

The Commons, ABD’nin Indiana eyaletinin Indianapolis şehrinden 72 kilometre uzaklıktaki Columbus kasabasında bulunan bir kamu binasıdır. Columbus kasabasında, The Commons binasına ek olarak, modern mimarlık alanında önemli eserler vermiş uluslararası mimarlık firmalarının tasarladığı, ellinin üzerinde modern yapı da yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern mimarlığa son derece ilgi duyan ve Cummings Enginer Company adlı firmanın genel müdürü olan J. Irwin Miller yaşadığı Commons kasabasında kaliteli mimarlık eserlerinin inşa edilmesi konusunda oldukça istekliydi. Bu amaçla burada ilk olarak 1937 yılında Elliel Saarinen bir kilise inşa etmek için teklif aldı.

Zaman içinde bu bireysel çabanın kurumsallaşması için Cummings Engine Vakfı adlı bir vakıf kuruldu. 1954 yılında kurulan bu vakfın en önemli amacı, vakfın seçilmiş mimarlar listesinde olan mimarların tasarladığı eserler için mimarlara telif hakkı ödenmesidir. Bu vakfın kurulmasından sonra Harry Weese, Richard Meier, I. M. Pei, SOM ve Venturi & Rauch gibi önde gelen mimarlar veya mimarlık firmaları Columbus kasabasında tasarımlar gerçekleştirmişlerdir.

Cam ile kaplanmış The Commons, 1973 yılında mimar Cesar Pelli tarafından tasarlanmıştır. Yapı iki katlı olup, kasabanın merkezinde yer almaktadır. İki katlı toplanma alanına ek olarak bir oyun alanı, performans sahnesi, sergi bölümleri, kafeterya ve oturma alanları da yer almaktadır.[1]

1994 yılının Pritzker Mimarlık Ödülü töreni The Commons binasında gerçekleşmiştir. Törene belediye başkanının yanı sıra Fransa Kültür Bakanı, Fransa Altyapılar Bakanlığı Mimarlık Bölümü Müdürü ve Pritzker Mimarlık Ödülü organizatörleri katılmışlardır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Commons". School of Architecture University of Waterloo. 25 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2010. 
  2. ^ "The Commons, Columbus, lndiana". Pritzkerprize.com. 24 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2010.