İçeriğe atla

Altın Yumruk İstanbul'da

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(The Accidental Spy sayfasından yönlendirildi)
The Accidental Spy
Altın Yumruk İstanbul'da
Jackie Chan
The Accidental Spy DVD kapağı
YönetmenTeddy Chan
YapımcıJackie Chan
Raymond Chow
SenaristIvy Ho
OyuncularJackie Chan
Eric Tsang
Vivian Hsu
Wu Hsing-kuo
MüzikPeter Kam
Kam Pui Tat
Görüntü yönetmeniWong Wing-Hung
KurguKwong Chi-Leung
StüdyoGolden Harvest Company Ltd.
DağıtıcıGolden Harvest (Hong Kong)
Dimension Films (ABD)
CinsiSinema filmi
TürüMacera/Aksiyon
RenkRenkli
Yapım yılı2001, Hong Kong
Süre87 dakika
DilKantonca, Mandarin İngilizce, Korece, Türkçe

Altın Yumruk İstanbul'da (İngilizce: The Accidental Spy), Teddy Chan'ın yönettiği, Jackie Chan'in başrolünde oynadığı ve 2000 yılında İstanbul'da çekilmiş bir Hong Kong yapımı dövüş sanatları aksiyon filmidir.

Bir Hong Kong filmi olmasına rağmen, diyalogların çoğu özellikle Çince karakterler ile Korece ve Türkçe karakterler arasındaki iletişim sırasında İngilizcedir. Bazı bölümlerde oldukça ciddi bir plana sahip olmasına rağmen, Chan'ın filmlerinde olduğu gibi hala bir miktar mizah içermektedir.

Film, 21. Hong Kong Film Ödülleri'nde En İyi Aksiyon Koreografisi, En İyi Kurgu, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses Tasarımı dallarında aday gösterildi ve önceki iki kategoride birincilik kazandı. Ayrıca 38. Altın At Ödülleri'nde En İyi Aksiyon Koreografisi ödülüne aday gösterildi.

Bir haber muhabirliği ekibi, bir Anadolu köyünde pek çok kişinin zatürreden öldüğü anlaşılan bir hikâyeyi aktarırken, bilim adamlarından oluşan bir ekip de buna bir çare bulmaya çalışır. Çiftçi kılığına giren bir terörist grup oradaki herkese saldırıp öldürür. Birkaç gün sonra eski bir Kuzey Kore casusu, İstanbul'daki Güney Kore büyükelçiliğine gelir.

Bu arada, Hong Kong'da bir mağazada egzersiz aletleri satan Yuen (Jackie Chan), hayatının sıkıcı ve monoton olduğunu düşünmekte ve eğlence aramaktadır. Bir gün şüphelendiği iki adamı takip eder. Bu adamların bir kuyumcuyu soyma hazırlığı yaptıklarını fark edince harekete geçer ve onlara engel olur. Bu cesareti Bei'nin medya tarafından kahramanlaştırılmasını sağlar. Bu sayede Yuen, özel dedektiflik yapan Liu'nun dikkatini çeker; Liu, Yuen'e yaklaşır ve servetini uzun süredir kayıp olan oğluna devretmek isteyen ölümcül hasta Koreli Park Won-jung adına Yuen'in yaşında ve tanımında adamlar aradığını söyler.

Yuen, Park'la askeri bir hastanede buluşmak için Liu'nun Güney Kore'ye giden ortağını kabul eder ve onu takip eder. Daha sonra muhabir Carmen, Yuen'e Park hakkında sorular sorar. Yuen hastaneye döndüğünde Park'ı bir grup hayduttan kurtarır ve Park'ın bir "oyun" oynama teklifini kabul eder. Yuen kazanırsa Park'ın biyolojik oğlu için bıraktığı serveti alacaktır; Yuen kaybederse yine de bir macera yaşamış olacaktır. Park ayrıca Yuen'e, Yuen'in ebeveynlerinin rüyalarında tuttuğunu gördüğü haça benzer parlak bir haç verir. Park'ın ölümünden sonra Yuen, küllerini karısının mezarına saçar ve mezar taşına kazınmış bir mesaj ("beni bekle") bulur. Yuen ve Carmen, mezarlıktan ayrıldıktan sonra haydutların saldırılarından kıl payı kurtulur. Yuen daha sonra "beni bekle" ifadesinin İstanbul'daki bir bankanın telefon numarasına karşılık geldiğini fark eder.

İstanbul'a ɡelen Yuen, Park'ın kiralık kasasının içindekileri almak için haçı kullanır. Bankadan ayrıldıktan kısa bir süre sonra, para dolu evrak çantasını çalmaya çalışan birkaç soyguncuyla karşılaşır. Polis gelene ve soyguncular kaçana kadar soyguncuları oyalar. Yuen, İstanbul'u gezerken eşarbına "beni bekle" işlemeli gizemli Çinli kadın Yong ile tanışır. Yuen ona eşarbını nereden aldığını sorduğunda onunla daha sonraki bir tarih ve saatte buluşmayı ayarlar.

Yuen bir Türk hamamındayken, "şey"i teslim etmesini talep eden bir grup haydut tarafından karşılanır. Sokaklarda uzun bir kovalamacanın ardından Yuen sonunda onlardan kaçar ancak Yong'la buluşmasına geç gelir. Tam o sırada Carmen ve meslektaşı Philip, Yuen'e yaklaşır ve ona aslında CIA ajanları olduklarını açıklar. Herkesin peşinde olduğu "şey" bir biyolojik silah, Şarbon II, şarbon'un daha güçlü bir versiyonudur. Silah, deneme alanı olarak seçilen Anadolu'da zaten çok sayıda insanı öldürmüştü. Park, davaya karışmasının bir sonucu olarak beyin kanseri geliştirdi. Yuen ayrıca bir suç lordu olan Zen'in Şarbon II'yi satın almak istediğini ve Yong'u bilgi toplamak için Yuen'e yaklaşmaya gönderdiğini öğrenir.

Yuen, Zen için çalıştığını itiraf eden Yong ile buluşur. Birkaç dakika sonra bir grup haydut tarafından yakalanıp Anadolunun bir köyüne geri getirilirler. Haydutlar, Şarbon II'nin nerede olduğunu söylemesi için Yuen'i döverken, paralı askerler köye saldırır ve tüm haydutları vurur. Ardından meydana gelen kaosta Yuen, Yong ile birlikte derme çatma bir tekneyle kaçar. Paralı askerleri onları kurtarmak için gönderdiğini ortaya çıkaran Zen tarafından alınırlar. Yuen ayrıca Yong'un Zen tarafından köleleştirilmiş bir uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrenir. Zen, Yuen'e yeni bir anlaşma teklif eder: Şarbon II karşılığında daha fazla para ve Yong'un özgürlüğü. Yuen reddetmesine rağmen Zen ona Şarbon II'yi bulması için zaman verir.

Yuen, kasada bir İncil olduğunu hatırar ve yakındaki bir kiliseye gider ve Park'ı tanıyan bir rahiple tanışır. Rahip, Yuen'i Park'ın geçici olarak kaldığı bodruma götürür; Yuen orada iki şişe Şarbon II ve "oyun bitti" yazan bir not bulur. Yuen daha sonra Yong karşılığında Şarbon II'yi gönülsüzce Zen'e verir. Daha sonra Zen'in, Yong'a ölümcül dozda ilaç vererek Yuen'e ihanet ettiği ortaya çıkar. Yong tren istasyonunda öldükten sonra Yuen tutuklanır ve hapse atılır, ancak Carmen ve Ashley onu kurtarır. Yong'un ölümüne üzülen Carmen, gizlice Yuen'e CIA'nın ertesi gün Şarbon II'yi ondan satın almayı tartışmak için Zen ile buluşacağını açıklar.

Yuen meseleyi kendi eline alır ve Zen'i havaalanında durdurmaya çalışır. Zen ve yandaşları bir arabayla kaçarken Yuen onları kovalar, onlarla dövüşür ve Şarbon II'yi geri almayı başarır. Ancak araba bir tankerin arkasına sıkışıp kalır ve kısa sürede alev alır. Tankerin belli bir hızda hareket etmesi gerekmektedir, yoksa patlayacaktır. Yuen, sürücüyü ve küçük oğlunu kurtarmayı başardıktan sonra tanker, kullanılmayan bir köprünün kenarına doğru ilerler. Tam o sırada Manny Liu bir helikopterde belirir ve Yuen'i dışarı çıkarmaya çalışır ancak başarısız olur. Yuen tankerden atlar ve aşağıya doğru sallanırken plastik köprü bariyerini tutar. Bir uçurumdan aşağı yuvarlanır, düşme nedeniyle ciddi şekilde yaralanır ve bilincini kaybeder. Liu, Yuen'de Şarbon II'yi arar, bulur ve ordan ayrılır.

Yuen daha sonra hastanede kendine geldiğinde, Liu'dan, tüm macerasının aslında kendisi tarafından gayri resmi, resmi olmayan bir ajan ("kazara casus") olarak gerçekleştirilmek üzere düzenlenmiş bir CIA görevi olduğunu öğrenir. Yetim geçmişi, keskin sezgileri ve mükemmel dövüş becerileri nedeniyle seçilmiştir. Anne ve babasının rüyası aslında Yuen'i hipnotik bir duruma sokmak için içkisine uyuşturucu katan Liu'nun yarattığı bir illüzyondur.

Kredi sonrası bir sahnede, artık resmi olarak casus olan Yuen, İtalya'nın Verona şehrinde bir uyuşturucu satıcısına bir evrak çantası teslim eder ve onu tutuklaması için polise tüyo verir.

Gösterime girmesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Hong Kong'daki[1] gösterimi sırasında 30.009.076 HK $ hasılat elde etti ve Hong Kong'un yılın hasılat bakımından üçüncü büyük yurt içi filmi oldu.

Altın Yumruk İstanbul'da, Rotten Tomatoes'da 7 yoruma göre % 29 oy oranı ile "çürük" derecelendirmesine sahiptir.[2]

Boyut Filmleri sürümü

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Buck Yuen'in adı Jackie Chan olarak değiştirildi
 • Zen'in adı Lee olarak değiştirildi
 • Yeni ve daha güçlü bir afyon formu olan "Opia Maxa" olarak değiştirildi. Zen ile Türk köylüleri arasındaki çatışma bağlamı, Koreli ve Türk uyuşturucu lordları arasında uyuşturucu savaşı olarak değiştirildi.
 • Aslında İngilizce olan birçok diyalog yabancı dillere aktarıldı ve "Jackie Chan" ile orijinal Hong Kong versiyonunda bulunmayan diğer karakterler arasında bir dil engeli yarattı. Grafiği değiştirmek için birçok İngilizce diyaloğu yapıldı. Buck'un diyalogu bazen İngilizce konuştuğu sahneler de dahil olmak üzere kesinlikle Jackie Chan'a ait olmayan bir seslendirme bulunmaktadır.

Ödüller ve adaylıklar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • 21. Hong Kong Film Ödülleri (2002)
  • Kazandı: En İyi Aksiyon Koreografisi (Tung Wei)
  • Kazandı: En İyi Film Kurgu (Kwong Chi-leung)
  • Adaylık: En İyi Ses Tasarımı (Kinson Tsang)
  • Adaylık: En İyi Görsel Efektler
 1. ^ "HKMDB". 12 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2020. 
 2. ^ "The Accidental Spy (Te Wu Mi Cheng) (2001)". Rotten Tomatoes. Fandango. 16 Ekim 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]