Tevârîh-i Âl-i Osman (Oruç Bey)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tevârîh-i Âl-i Osman
تواريخ آل عثمان
Tevârîh-i Âl-i Osman'ın Hannover baskısı ilk sayfa.png
Eserin Hannover baskısının ilk sayfası.
Diğer ad(lar) Oruç Bey Tarihi
Tür Tarih
Tarih tahmini 1503
Dil(ler) Osmanlı Türkçesi
Yazar Oruç Bey
Adanan II. Bayezid
Konu(lar) Osmanlı İmparatorluğu
Nüsha(lar) Oxford, Paris, Cambridge, Muradiye, Edirne, Münih, Zagreb

Tevârîh-i Âl-i Osman (Osmanlıcaتواريخ آل عثمان) ya da Oruç Bey Tarihi, Oruç Bey tarafından II. Bayezid döneminde yazılan ve Osmanlı tarihini konu edinen eser.[1] Halil İnalcık'a göre padişaha ithaf edilen eser sade bir dil ile yazılmıştır. İlk kez Şehrîzâde Mehmed Said tarafından kaynak olarak alınan eserden sonraları Tayyarzâde Atâ Bey de yararlanmıştır.[1] Eserin tam olarak ne zaman yazıldığı bilinmese de 1503 yılına dek olan olayları anlattığından dolayı yazımının yine aynı yılda bittiği tahmin edilmektedir.

Oxford'daki Bodleian Kütüphanesi'nde, Paris'teki Ulusal Kütüphane'de, Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi'nde, Muradiye'deki Muradiye İl Halk Kütüphanesi'nde, Edirne'deki Ahmed Bâdî Efendi Kütüphanesi'nde, Münih'teki Bavyera Devlet Kütüphanesi'nde ve Zagreb'deki Yugoslavya İlimler Akademisi Kütüphanesi'nde el yazması nüshaları bulunan eserin ilk matbaa basımı ise 1925 yılında İngiltere'deki nüshalarından yararlanılarak Hannover'de gerçekleşmiştir.[1] Fransızca, Almanca ve İngilizceye çevrilen eser güncel Türkçeye ise Nihal Atsız tarafından 1973 yılında çevrilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Özcan, Abdülkadir (2007). "ORUÇ b. ÂDİL" (PDF). İslâm Ansiklopedisi. 33. İstanbul: Türkiye Diyanet Vakfı. ss. 425-426. ISBN 9753894554. Erişim tarihi: 17 Mart 2014.