Tetuan, Fas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tarihi Tétouan (eski Titawin) Şehri*
UNESCO Dünya Mirası
Riad al ochak.jpg
Resmî adı Tarihi Tétouan (eski Titawin) Şehri
Ülke  Fas
Tür Kültürel
Kriter ii, iv, v
Referans 837
Bölge** Arap Ülkeleri
Tescil bilgisi
Tescil 1997 (21. Oturum)

Tetuan (Berberice: ⵜⵉⵟⵟⴰⵡⵉⵏ Tiṭṭawin, Arapça: تطوان, İspanyolca: Tetuan, Fransızca: Tétouan), Fas'ın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Berberice bir kelime olan Tetuan, kelime anlamıyla "gözler" ve mecazi anlamda "su gözü" anlamına gelmektedir. Tetuan, Fas'ın Akdeniz'deki iki önemli limanı arasında yer almaktadır. Cebelitarık Boğazı'nın birkaç mil güneyinde ve Tanca'nın yaklaşık 40 mil (60 km) Güney güneydoğusunda yer almaktadır. 2014 yılı itibarıyla şehrin nüfusu 463.968'dir. Tetuan'ın sivil havaalanı Sania Ramel Havaalanı, şehrin 6 km doğusunda yer almaktadır.

Resmi dili Arapça'dır ancak şehrin Jebli Arapça'nın[1][2] farklı bir türü olan kendi lehçesi vardır.[3][4] Bununla birlikte, komşu kırsal alanlarda yaşayan insanlar şehre yerleştikleri için Jebli Arapça hakimdir.[5] Geçmişteki sömürge bağları ve coğrafi konumu nedeniyle, özellikle iş adamları ve entelektüel seçkinler tarafından İspanyolca ve Fransızca kullanımı hala yaygındır. Şehirde hakim olan din İslam'dır; bununla birlikte şehirde Hıristiyan ve Yahudi cemaatler de vardır.

Tetuan'ın medinesi (eski şehir) 1997 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası alanı olarak ilan edilmiştir.[6] İç şehrin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Şehrin her yerinde dokumacılar, kuyumcular, deri işçileri gibi işçilik yapan insanlar görülebilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dominique Caubet, Questionnaire de dialectologie du Maghreb
  2. ^ (Fransızca) Jordi Aguadé, Patrice Cressier, Ángeles Vicente : Peuplement et arabisation au Maghreb occidental, Casa de Velázquez, 1998 (ISBN 8486839858)[1]
  3. ^ L. Messaoudi, Cahiers de Sociolinguistique n°6 (2001), Variations linguistiques: images urbaines et sociales, pp.87-98
  4. ^ S. Levy, EDNA n°1 (1996), Reperes pour une histoire linguistique du Maroc, pp.127-137
  5. ^ (Fransızca) M. Lazaar, Migration internationale et croissance des villes du Nord-Ouest marocain: Les cas de Tétouan et de Tanger (Maroc), in Urbanisation du monde arabe, no.28 (1995), pp.145-150 (ISSN 0760-3819)
  6. ^ Medina of Tétouan - unesco.org