Tetragnatha extensa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Tetragnatha extensa
Tetragnatha extensa.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst alem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt alem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Araneoidea
Familya: Tetragnathidae
Cins: Tetragnatha
Tür: T. extensa
Binominal adı
Tetragnatha extensa
(Linnaeus, 1758)
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Tetragnatha extensa ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Tetragnatha extensa ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Tetragnatha extensa, Tetragnathidae familyasından Holarktik bölgede yaşayan bir örümcek türü.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1758 yılında İsveçli zoolog Carl Linnaeus (1707-1778) tarafından Aranea extensa adıyla tanımlanan tür 1826 yılında Nissart doğa tarihi bilgini Antoine Risso (1778-1857) tarafından Tetragnatha extensa adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için): Sternumun ortasında önden arkaya doğru uzanan açık renkli bölge bulunur; opisthosoma ventralinde epigastrik yarıktan örü memelerine doğru uzanan koyu renkli dar bir şerit uzanır[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 6,5–11 mm, erkek 6–9 mm boyundadır[2]. Her iki eşey de birbirlerine benzer, ancak erkeklerin opisthosoması daha ince ve keliserleri hafifçe daha büyüktür. Karapaks açık kahverengi ya da sarımsı kahverengi, bazen foveadan biraz daha koyu ışınlar yayılır. Her iki eşeyin sternumlarının ortasında belirgin önden arkaya doğru uzanan, ancak arkaya ulaşmayan ve arkası ince önü geniş olan açık renkli bir alan bulunur. Opisthosomanın rengi bir hayli değişken, genellikle gümüşi, beyazımsı, sarımsı ya da yeşilimsidir ve açık alanlar gümüşi ve beyaz beneklerle bezenmiştir[1].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika'da Rocky Dağları'daki ağaç çizgisinden Avrupa'daki kıyı vejetasyonuna kadar geniş ekolojik alanda yaşarlar[3]. Suya yakın ya da bataklıkarda otlar ve diğer kısa vejetasyon üzerine kurdukları ağlar üzerinde bulunurlar[1]. Britanya'da alçak ve yüksek arazilerde, özellikle kıyı ve sulak alanlardaki ot ve alçak boylu bitkiler üzerinde ağ örer. Cinsin diğer türleri gibi bu da rahatsız edildiğinde ağdan çıkarak dört bacağını arkaya diğer dört bacağını da öne dopru uzatarak bir yaprak üzerinde boylu boyunca uzanır ve pusar. Bu uzunlamasına pusma hareketi düşmanları tarafından algılanmasını zorlaştırır[4].

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanya'da her iki cinsiyetten erginlerine yaz başından yaz ortasına kadar bazen de sonbaharda rastlanır[4]. Alaska'da mayıs ve temmuz aylarında görülür[3].

Alt türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tetragnatha extensa extensa (Linnaeus, 1758) — Holarktik, Madeira
 • Tetragnatha extensa brachygnatha Thorell, 1873 — İsveç, Rusya
 • Tetragnatha extensa contigua Franganillo, 1909 — Portekiz
 • Tetragnatha extensa maracandica Charitonov, 1951 — İran, Rusya, Orta Asya
 • Tetragnatha extensa pulchra Kulczynski, 1891 — Macaristan

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Holarktik bölgede yayılım gösterir[5]. Avrupa, Rusya, Orta Asya, Kuzey Amerika ve [[Kuzey Afrika]]'nın birçok yerinden kayıt edilmistir. Batı ve Orta Avrupa’da yaygındır. Britanya'da da oldukça yaygındır[4]. Kuzey Amerika'da Alaska'dan Newfoundland adasına kadar uzanan bölgede bulunur ve güneyde Washington, Colorado and Pennsylvania eyaletlerine kadar yelpaze genişler[3].

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de[6] cinsinin 5 türünden biridir. Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, ve Karadeniz bölgelerinden kayıt vardır[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
 2. ^ Roberts M. J. (1995): Collins Field Guide. Spiders of Britain & Northern Europe
 3. ^ a b c Charles D. Dondale & James H. Redner (2003). "Tetragna extensa (Linnaeus)". The Orb-weaving Spiders of Canada and Alaska: Araneae: Uloboridae, Tetragnathidae, Araneidae, Theridiosomatidae. Part 23 of Insects and Arachnids of Canada. NRC Research Press. ss. 71–73. ISBN 978-0-660-18898-0. http://books.google.co.uk/books?id=Jn6wC3n1KnIC&pg=PA71. 
 4. ^ a b c Summary for Tetragnatha extensa (Araneae)
 5. ^ The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick
 6. ^ Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]