Ters transkriptaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ters transkriptaz RNA'nın çift sarmallı DNA'ya çevirilmesini katalize eden enzimdir. Bunun için DNA polimeraz ile beraber RNA'dan bir RNA-DNA hibritleşmesinden oluşan çift sarmallı molekülü sentez eder. Bu molekülden RNA ipliği ayrılır ve DNA kalıp ipliği oluşur. Ters transkriptaz bu kalıp ipliği çift sarmallı DNA'ya tamamlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Howard Temin ve David Baltimore birbirinden bağımsız 1970 yılında ters transkriptazı ilk olarak keşfettiler. Bunun için iki bilimadamı Renato Dulbecco ile beraber Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülünü aldılar. Keşfettikleri enzimle aynı zamanda proteinlerin DNA'dan RNA oluşmasından sentez edilmediğini ispatladılar. O zamanlar mikrobiyologlar arasında bu görüş çok yaygındı. Bu görüşün tersini, yani RNA'dan DNA oluşmasından proteinlerin sentez edilmesini keşfettikleri için bu enzime "ters transkriptaz" adını verdiler.[1]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John M. Coffin, Stephen H. Hughes, Harold E. Varmus: The Place of Retroviruses in Biology., Retroviruses. Cold Spring Harbor Laboratory Press, 1997, ISBN 0-87969-571-4.