İçeriğe atla

Tereus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Philomela ve Procne, Itys'in kafasını Tereus'a gösteriyor. Ovid'in Metamorfozlar Kitabı VI'nın 16. yüzyıl baskısı için Antonio Tempesta tarafından yapılan gravür.

Yunan mitolojisinde Tereus (Τηρεύς) Trakya kralıdır.[1] Ares'in oğlu Tereus, Procne ile evlidir ve Itys adında bir oğlu vardır.[2]

Tereus karısının kız kardeşi Atina prensesi Philomela'yı arzulamaktadır. Tereus bir gün Philomela’yı onunla birlikte olmaya zorlar ve bunu kimseye anlatmaması için onun dilini keser. Tereus karısına kız kardeşinin öldüğünü söyler. Ancak Philomela Tereus’un suçunu anlatan bir dokuma dokuyarak bunu gizlice Procne'ye gönderir. Kocasının suçunu öğrenen Procne intikam için oğulları Itys’i öldürür ve yemek olarak kocasına sunar. Tereus oğlunun başını tabakta görünce kız kardeşleri öldürmek için kılıcına sarılır ancak Tanrılar Tereus’u ibibik kuşuna, Procne’yi bülbüle ve Philomela’yı kırlangıça çevirir. Bülbül olan Procne sürekli cıvıldıyarak oğlunu kaybedişini anlatır. Kırlangıç olan Philomela ise dili olmadığı için cıvıldıyamaz.

Bu efsane Ovidius Metamorfoz adlı kitabının altıncı cildinde anlatılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eidinow, Esther (2017). The Oxford handbook of ancient Greek religion. Oxford, Birleşik Krallık: Oxford University Press. ISBN 978-0198810179. 
  2. ^ Gagarin, Michael (2010). The Oxford encyclopedia of ancient Greece and Rome. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0195170726.