Terek Irmağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
TerekRiver NorthGeorgia.jpg
Vladikavkaz'ın içinden geçen Terek Irmağı

Terek Irmağı (Rusça: Терек; Gürcüce: თერგი, Tergi; Avarca: Терек, Terek, Çeçence: Терк, Terk; Osetçe: Терк, Terk) Kuzey Kafkasya'nın içinden geçen büyük bir nehirdir. Gürcistan ve Rusya'nın içinden geçerek Hazar Denizi'ne dökülür. Büyük Kafkas Sıradağları'na yakın noktada Gürcistan'a ve Khokh Dağları'na yükselir ve güneybatısında Kazbek Dağları vardır. Kuzey Osetya'nın içinden Vladikavkaz'tan geçer,ve doğuya döner Çeçenya'nın içinden geçer ve Dağıstan'ın altında ikiye ayrılır Hazar Denizi'ne boşalır. Kızılyar şehrinin aşağısında nehir deltası formları bataklığa dönüşmüştür 100 km (62 mi) Gizeldon'a ana giriş vardır, Ardon, Uruk, Fiagdon, Malka, Baksanve Sunzha nehirleri. Nehir bölgede önemli bir doğal varlık sulama ve hidroelektrik 'yönünden yüksek zenginliktedir.

Önemli şehirleri Terek'in geçtiği Vladikavkaz, Mozdok ve Kızılyar. Terek üzerinde birkaç küçük hidroelektrik santralı yapılmıştır: Dzau elektrik santrali, (Vladikavkaz'ta), Bekanskaya Pavlodolskaya'da.

İnsanlık tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazarya'nın başkenti Samandar muhtemelen bu nehrin kıyısında idi. İlhanlılar'ın hanı Hülagü Han'ın yenildiği bir sitedir, Altın Orda'nın hanı Nogay Han ve Berke Han yönetimindeki ordu ile İlhanlılar'ın Hanı Hülagu arasındaki ilk medeniyet savaşı Moğol İmparatorluğu'nun ilk medeniyet savaşıdır Berke-Hulagu savaşı.

Timur-Toktamış arasındaki savaşta 1395'te bu sitede olmuştur.

Terek, Terek Kazak'larının yeridir.

Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]