Temsil yoksa vergi de yok

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Temsil yoksa vergi de yok" veya "Temsiliyet olmadan vergilendirme olmaz" (İngilizce"No taxation without representation"),[1] 1750 ve 1760'larda, Britanyalı kolonicilere karşı On Üç Koloni'de ortaya çıkan ve Amerikan Devrimi'nin başlıca sebeplerinden biri olan slogandır. Kolonilerde yaşayan halk, Birleşik Krallık Parlamentosu'nda doğrudan temsil edilmediğinden, parlamentoda alınan ve bu kolonileri ilgilendiren kararların, 1689 Haklar Bildirisi'ne aykırı olduğu ve kendilerinin de sahip olması gereken İngiliz haklarının hiçe sayıldığını; bu sebeplerden ötürü vergi de vermeyeceklerini belirtmek için kullandığı bir slogandır.

İngiltere'de kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Temsil yoksa vergi de yok" sözü her ne kadar Amerikan devrimi'nin kalıplaşmış sloganlarından biri olmuş olsa da, kökenleri 1215 yılında İngiltere kralı ve soylular arasında imzalanan ve tarihte ilk kez kralın yetkilerinin sınırlandırıldığı Magna Carta anlaşmasına kadar dayanmaktadır. İddialara göre İngiliz kralı I. John, toprak sahibi soylulardan, onların rızası olmadan vergi alınmayacağına dair söz vermiştir.

Bu anlaşma ve ilerleyen süreçteki gelişmeler neticesinde kral yeni vergiler getirilmesi hakkında emir vereceği zaman, bir danışma meclisinden izin almak zorunda bırakılmıştır. İlerleyen zamanlarda bu danışma meclisi yerini bugünün Birleşik Krallık Parlamentosu'nun iki kanadından biri olan Lordlar Kamarası'nın kökenlerini oluşturacak Magnum Consilium'a bırakmıştır. Parlamento üyeleri, zaman içerisinde çeşitli mücadeleler ve elde ettikleri haklarını da kullanarak yasama yetkisini ele geçirmeyi başarmıştır.

İlerleyen dönemlerde Kral I. Charles 1625’te tahta oturmuş ve parlamentoyla uzlaşı görüntüsü vermek için Haklar Dilekçesi’ni (Petition of Rights) kabul etmiştir. Bu anlaşmayla birlikte, hükümdar parlamentonun rızası olmadığı müddetçe vergi koyamayacak, aksi durumda, vergi ödemeyi reddedenler hakkında kovuşturma yapılamayacaktır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özbek, Meral (2004). Kamusal Alan. Hil. s. 455. 
  2. ^ "Temsil yoksa vergi de yok!". 5 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.