Temari (Naruto)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Temari
Naruto karakter
Temari-1.jpg
İlk görünümManga 34. Bölüm
Naruto 20. Bölüm
Eser sahibiMasaşi Kişimoto
SeiyūPaku Romi
Profil
Yaş15-16 (I Kısım)
18 (II Kısım)
CinsiyetKadın
Doğum tarihi23 Ağustos
Bilinen akrabalarıDördüncü Kazekage (babası, öldü)
Karura (annesi, öldü)
Gaara (kardeşi)
Kankuroo (kardeşi)
Yashamaru (dayısı, öldü)
Shikamaru Nara (eşi)
Shikadai Nara (oğlu)
Bilgi
RütbesiPart 1:Genin
Part 2:Jounin
BağlılığıSunagakure
Şimdiki takımıBirleşik Ninja Ordusu-4.Bölük
Önceki takımıBaki Takımı (Baki, Temari, Kankuroo, Gaara)
Jutsu/Kekkei genkai
  • Kamaitaçi no jutsu
  • Dai Kamaitaçi no jutsu
  • Kuçiyose: KiriKiri Mai

Temari (テマリ), Masaşi Kişimoto tarafınfan çizilen manga ve anime serisi Naruto'nun kurgusal karakterlerinden biridir. Kankurō ve Gaara'nın ablasıdır ve Dördüncü Kazekage'nin ilk doğan çocuğu ve tek kızıdır.

Dördüncü Kazekage’nin kızı olan Temari, dolayısıyla Gaara ve Kankurō’nun hem kız kardeşi hem de takım arkadaşıdır. Genelde sırtında demirden yapılmış dev bir yelpaze taşır. Temari bu yelpazeyi dövüş sırasında çok güçlü bir silah olarak kullanmaktadır. Bu sayede uzun erimli dövüşlerde uzmanlaşmıştır, ayrıca kendisini (Nara Shikamaru’nun ayarında olmasa da) keskin durum çözümleyicisi olarak kanıtlamıştır.

Temari genellikle çalışma arkadaşlarına ya da ailesine karşı şefkatlidir, ancak dövüş alanında rakiplerine karşı gayet acımasız bir tavır içindedir. Temari, Gaara ile anlaşırken Kankuroo’ya göre duygularını daha çok gösterir ve bir şekilde ondan daha az korkar. Shikamaru, onun dövüş şeklini yakından seyretme şansı bulduğu için, Temari’nin kendi annesinden daha korkunç olduğunu belirtmiştir.

Sasuke'nin Kurtarılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarısızlıkla sonuçlanan kaçak Sasuke’yi geri getirme görevi sırasında; Shikamaru’nun Tayuya ile dövüşü tam bir çıkmaza girmişken, Temari, Shikamaru’yu kurtarmaya gelmiştir. Yelpazesini kullanarak Kuçiyose: Kirikiri Mai (Çağırma tekniği: Çabuk Boyun Vurma Dansı) tekniğini kullanarak Kamatari’yi (Kamaitachi ya da "Sickle Weasel" yani “Oraklı Samur”) çağırmış, sonrasında ise çağırdığı bu yaratığı kullanıp neredeyse tüm ormanı harap etmiştir, böylece Tayuya'nın “saklan ve uzaktan saldırı düzenle” mantığı yenilgiye uğramıştır. Temari ve (bu Temari'yi çok şaşırtsa da) Naruto Uzumaki yaratık çağırma tekniğini (nasıl uygulanacağını bilen ve) başarılı bir şekilde uygulabilen tek "Genin" düzeyi kişilerdir.

Naruto II. Kısım[değiştir | kaynağı değiştir]

Naruto 'nun mangasında atlanan iki buçuk yıllık aralıkta, Temari, Jōnin düzeyine terfi etmiştir (ki bu da bize, manganın ilk yarısında gördüğümüz özelliklerini göz önüne alacak olursak büyük ihtimalle Temari'nin zaten önceden Çuunin düzeyinde hatta Jōnin düzeyinde olduğunu düşündürtmektedir). Temari artık; Sunagakure ve Konohagakure yeni Çunin Sınavı'nın hazırlıklarını eş güdümlü olarak yürütürken, bu iki köy arasındaki irtibatı sağlayan bir konumda görev yapmaktadır.

Gaara’nın kaçırıldığını duyunca, Kakashi’nin takımına katılarak aceleyle Gizli Kum Köyü'ne dönmüştür. Sunagakure’ye ulaşınca, Temari ayrıca Kankuroo’nun Sasori tarafından dövüş sırasında zehirlendiğini öğrenir. Sakura zamanında varıp (Beşinci Hokage Tsunade tarafından bir tıbbi ninja olarak yetiştirilmekte olduğundan dolayı) onu iyileştirebilmiştir. Sonuç olarak, Temari, Kakashi’nin takımına katılıp Akatsuki’yle olan savaşta yardım etmeye karar verir, ancak (geçmişte Gaara’nın bedenine Shukaku'yu hapseden, Köy'ün yaşlı savaşçılarından ve büyüklerinden olan) Chiyo, Temari’nin yerine takıma katılır, Temari ise Sunagakure'nin savunmasının sorumluluğunu üstlenir. Daha sonra, Temari ve iyileşmiş Kankuroo; Chiyo kendisinin geçmişte geliştirmeye çalışmış olduğu bir tür hayat-veren tekniği (o an teknik olarak ölü olan) Gaara’ya uygularken, Naruto’ya yetişirler.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Temari" çocukların zıplatıp sektirerek sürdükleri sarmalanmış ipliklerden oluşturulmuş topa verilen isimdir. Çok karmaşık bir yapıya sahip olabilmektedirler ve bazıları ise bu topları bir tür sanat biçimi olması için dokumaktadır.
  • Resmi veri kitabına göre Temari’nin en çok sevdiği yiyecekler/yemekler kavrulmuş kestane ve sebze çorbasıdır; sevmedikleri ise kalamar ve ahtapottur (muhtemelen balık dışındaki deniz ürünlerinin çoğunu sevmemektedir).
  • Bitkibilim, hobisidir. En çok kullandığı ifade ise "Kamanı günbatımında bileyeceksin!" (Kama, orağa benzeyen yakın dövüşte kullanılan bir tür silah).
  • Temari’nin, yelpazesi olmadan,yakın dövüşte ne kadar etkili olabileceği bilinmemektedir.
  • Temari’nin yeteneklerinin esin kaynağının, Çin Edebiyatı'nın dört önemli romanından birisi ve 1590’lı yıllarda kaynağı belirsiz olarak basılmış olan, Batı'ya Seyahat‘in kahramanlarından Princess Iron Fan olduğuna inanılmaktadır. Naruto II. Kısım'da ilk olarak manganın 247. bölümünde görülmektedir, bu sırada Nara Shikamaru ile beraber yürümektedir. Naruto hemen Shikamaru’ya Temari’yle çıkıp çıkmadığını sorar. Shikamaru ise çabucak konuyu değiştirmeye çalışır.