Telerobotik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Krakow'da devriye gezen Justus güvenlik robotu, 2009

Telerobotik, robotiğin bir bölümü olup robotları uzaktan kumanda etmeyi hedefler. Bu, genellikle Bluetooth, Deep Space Network ya da Wi-Fi gibi kablosuz bağlantılarla veya İnternet üzerinden yapılmaktadır. Teleişlem ve uzaktan mevcudiyet adlı iki alt sahanın birleşmesinden oluşur.

Teleişlem[değiştir | kaynağı değiştir]

Teleişlem, bir makinenin belli bir uzaklıktan çalıştırılmasıdır. "Uzaktan kumanda" kavramına benzer, fakat genelde araştırma, akademik ve teknik çevrelerde kullanılır. En yaygın olarak robotik ve mobil robotlarla ilişkilendirilse de bir makinenin bir veya birkaç kişi tarafından uzaktan çalıştırılması gibi durumlarda da uygulanabilir.[1]

Teleişlem, araştırmacı ve teknik topluluklarda standart bir kavram olup uzaktan çalıştırılma konusunda diğer benzer terimlerin yanında çok daha yaygındır. Bu durum, İngilizcesi "telepresence, yani uzaktan mevcûdiyet olan ikinci kavram için tam aksi olup varlık veya etkileşimi içeren birçok alanda standart bir terim olmaktadır.

Telemanipülatör (veya teleoperatör), canlı bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilen bir cihazdır. Böyle bir cihazın özerk çalışması mümkünse telerobot adını alır. Eğer aygıt tamâmen özerkse (otonom) robot denir. Basit durumlarda kontrol operatörünün kumanda etmesi doğrudan kontrol edilen cihazdaki eylemlere karşılıktır. Örnek olarak radyo kontrollü bir model uçak veya kablolu derin deniz denizaltıları gösterilebilir. Haberleşme gecikmesi, uzaktaki bir gezegen gezgininde (planetary rover) olduğu gibi doğrudan kontrolü elverişsiz yapıyor veya operatörün iş yükünü azaltmak gerekiyorsa cihaz doğrudan kumanda edilmeyecek, bunun yerine belirtilmiş bir yolu takip etmesi emredilecektir. Artan kapsamlılıkta cihaz bir dereceye kadar özerk hareket edebilir. Mesela engelden kaçınma konusu, en çok gezegen gezginlerinde (planetary rover) kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Corley, Anne-Marie (September 2009). "The Reality of Robot Surrogates". spectrum.ieee.com. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 March 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]